Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak skutecznie rozwiązać konflikt? Pomogą w tym sądowi mediatorzy

Fot. fotolia

W Sądzie Okręgowym w Olsztynie rozpoczyna się Tydzień Mediacji. Zostały zaplanowane wydarzenia, których zadaniem jest budowanie mediacji jako skutecznego i szybkiego sposobu rozwiązywania konfliktów.

Czym jest mediacja i dlaczego warto skorzystać z takiej formy rozwiązywania sporów? – o tym sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie.

Mediacja to alternatywna droga rozwiązywania sporów i próba doprowadzenia do ugodowego rozwiązania konfliktu na drodze dobrowolnych mediacji.

Dziś odbędzie się panel dyskusyjny, w którym udział wezmą sędziowie, mediatorzy, przedstawiciele środowiska prawniczego, nauczyciele akademiccy, a także przedsiębiorcy z Warmii i Mazur. W trakcie tego spotkania zaplanowano m.in. dyskusję nad aktualnym stanem prawnym mediacji w Polsce. Profesjonalni mediatorzy będą pełnili od wtorku do piątku dyżury w sądzie okręgowym.

Jak podkreśla sędzia Dąbrowski-Żegalski, w trakcie spotkania będzie można uzyskać bezpłatną konsultację w szukaniu rozwiązania konkretnego problemu.

Dzięki mediacji możemy uniknąć stresu związane z procesem sądowym. Proces sądowy często jest długotrwały i bardzo sformalizowany. Uczestnicy nie zawsze do końca rozumieją narzucane im zasady i procedury prawne. Tymczasem mediacja pozwala zakończyć spór szybko i stosunkowo niewielkim kosztem, a także, co jest równie istotne, w sposób możliwy do zaakceptowania przez obie strony bez poczucia porażki.

Mediatorzy będą dyżurować we wtorek w godzinach od 10 do 11, w środę i piątek w godz. 10-12, a w czwartek w godzinach 10-13. Przy czym, wybierając się na dyżur mediatora, należy mieć na uwadze pewne ograniczenia epidemiczne wprowadzone w Sądzie Okręgowym w Olsztynie.

 

Autor: B. Gajlewska/L. Tekielski/SO
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w proces, mediacja, Sąd Okręgowy w Olsztynie
To już piąta próba rozpoczęcia procesu pijanego sędziego. Czy tym razem się uda?

W najbliższy czwartek przed Sądem Rejonowym w Ostródzie ma się rozpocząć proces sędziego z Suwałk, oskarżonego o jazdę po pijanemu. To kolejna, piąta już próba rozpoczęcia...

Zamknij
RadioOlsztynTV