Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Leśnicy przygotowali choinki, które można nabyć przy leśniczówkach

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu.

Nadleśnictwo Elbląg, wzorem innych nadleśnictw w Polsce zakłada plantację choinek, z której każdy chętny samodzielnie będzie mógł wyciąć sobie drzewko. To perspektywa kilku lat.

Jednak nim choinki urosną elbląscy leśnicy, tak jak co roku przygotowali mnóstwo drzewek, które można kupić przy leśniczówkach. Leśnicy już przygotowali grunt po choinkową plantację, na wiosnę posadzoną tam świerki. No i trzeba będzie poczekać by urosły. – To perspektywa tylko siedmiu lat, a nie 120 jak w przypadku innych drzew – tłumaczy rzecznik Nadleśnictwa Elbląg Jan Piotrowski.

Potem chętni będą mogli legalnie zrealizować marzenie o samodzielnie wyciętej choince. Będzie można wybrać drzewko, wyciąć je siekierką czy piłą i przynieść do domu choinkę prosto z lasu. A na razie trzeba zdać się leśników.

Plantacje choinek w lasach państwowych są sadzone na gruntach leśnych, ale nie w samym lesie, czyli w miejscach pod liniami energetycznymi, na łąkach czy pastwiskach. Świerki i jodły wycinane są też podczas prac leśnych, kiedy przerzedza się las, by dać drzewom więcej miejsca. Samodzielnie nie wolno tego robić, grożą za to surowe kary.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w plantacja, nadleśnictwo
W lesie pod Olsztynem znaleziono kilka tysięcy jaj. Rozpoczęły się poszukiwania właściciela

W Nadleśnictwie Kudypy pod Olsztynem, w pobliżu miejscowości Pelnik, leśnicy znaleźli rano cztery palety przeterminowanych jajek.  O znalezisku zostały poinformowane służby weterynaryjne. Palety wypełnione wytłaczankami z...

Zamknij
RadioOlsztynTV