Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jak bliska uczniom jest warmińska gwara? Ta z pozoru zapomniana mowa jest „trendy” wśród młodych

Fot. M. Kwiatkowska

„Po naszamu. po warnijsku” – to hasło 7 finału Regionalnego Konkursu Prezentacji Gwary Warmińskiej w Gietrzwałdzie.

W językowych zmaganiach udział wzięli uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z Warmii. Uczestnicy konkursu prezentowali wiersze, piosenki i przypowiastki w gwarze warmińskiej, która łatwa nie jest – co podkreślali, ale uczyli się z przyjemnością.

00:00 / 00:00

Oceniani byli przez jury, w którym zasiadł m.in. Edward Cyfus – Warmiak i propagator gwary warmińskiej, który podkreślał, jak ważna jest pamięć o pochodzeniu i dziedzictwie. Uczestnicy także to docenili, bo większość występował w tradycyjnych strojach warmińskich.

W konkursie zwyciężyli: Wiktoria Pollakowska ze szkoły podstawowej w Bukwałdzie, Anna Włodarz ze szkoły podstawowej nr 34 w Olsztynie i Jakub Milejski z Liceum Akademickiego w Olsztynie.

00:00 / 00:00

To siódma edycja konkursu.  W tym roku organizowanego przez: Gminny Ośrodek Kultury w Gietrzwałdzie i Starostwo Powiatowe w Olsztynie.

Posłuchaj relacji Mai Kwiatkowskiej

 

Autor: M. Kwiatkowska
Redakcja: K. Ośko/akt.tek

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konkurs, gwara warmińska
Najlepszy teren inwestycyjny województwa jest w Elblągu. Miasto wygrało w ogólnopolskim konkursie

Elbląg został zwycięzcą w Ogólnopolskim Konkursie "Grunt na Medal" 2021, który ma wyłonić najlepszy teren inwestycyjny w poszczególnych województwach. Miasto zajęło pierwsze miejsce w województwie warmińsko-mazurskim....

Zamknij
RadioOlsztynTV