Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

J. Szmit o decyzji posłów Solidarnej Polski: Mam nadzieję, że ta zapowiedź będzie jeszcze negocjowana

Mimo deklaracji polityków Solidarnej Polski, koalicja rządząca pozostaje stabilna – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Jerzy Szmit, prezes struktur Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim.

W weekend politycy Solidarnej Polski skrytykowali ustalenia brukselskiego szczytu dotyczące budżetu Unii Europejskiej na lata 2021 – 2027. Osiągnięty kompromis zakłada powiązanie wypłaty funduszy z przestrzeganiem praworządności, choć mechanizm ten ma nie być automatyczny. Szef Solidarnej Polski zapowiedział, że jego posłowie w Sejmie będą głosowali przeciwko przyjęciu ustaleń szczytu.

Jerzy Szmit na antenie Radia Olsztyn przyznawał, że nie są to dobre zapowiedzi.

Mam nadzieję, że zapowiedź Solidarnej Polski będzie jeszcze negocjowana wewnątrz koalicji. Nie byłoby dobrze, gdybyśmy mówili różnym głosem. Nie mniej jednak szanuję te stanowisko, bo jest konsekwentne. Aczkolwiek nie muszę się z nim zgadzać.

Zarząd Solidarnej Polski w weekend dyskutował też nad ewentualnym wyjściem z koalicji rządzącej. Stosunkiem głosów 12 do 8 zadecydowano o pozostaniu w rządzie.

– Oskarżenia o polityczny podział środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych są absurdalne – mówił gosć Porannych Pytań. W ubiegłym tygodniu rząd podzielił ponad 4 miliardy złotych z funduszu wspierającego lokalne inwestycji, samorządy z Warmii i Mazur mają otrzymać 138 milionów złotych. W tym rozdaniu żadnych środków nie otrzymały największe miasta regionu.

Jerzy Szmit zwraca jednak uwagę, że Olsztyn czy Elbląg dostawały duże fundusze wcześniej.

Naprawdę pamiętajmy o tym – mówię to do mieszkańców Olsztyna i Elbląga – ile w ostatnim czasie pieniędzy, wsparcia, inwestycji trafiło na Warmię i Mazury, do Olsztyna, do Elbląga. To są gigantyczne kwoty liczone w miliardach. Obwodnica Olsztyna, droga Olsztyn-Olsztynek, Elbląg i połączenie drogi nr 7 z całym krajem. To też jest przekop Mierzei Wiślanej.

Teraz trwa kolejny nabór samorządowych wniosków do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Potrwa do 28 grudnia, do podziału – w całej Polsce – jest 1 miliard 650 milionów złotych.

Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Jerzym Szmitem

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za A. Piedziewicz

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w PiS, inwestycje, droga, Jerzy Szmit, przekop, Solidarna Polska, video, wideo
Rozbito grupę handlującą lewymi fakturami. 3 osoby aresztowano, 20 usłyszało zarzuty

Warmińsko-mazurska Krajowa Administracja Skarbowa wspólnie z olsztyńską Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymały 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej kupujących fikcyjne faktury. Grupa działała w latach 2017-2019. Podmiotom z...

Zamknij
RadioOlsztynTV