Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

J. Piotrowska: Województwo nigdy nie dysponowało takimi pieniędzmi, jak w 2018 roku. G. Kierozalski: Obawiamy się o zadłużenie regionu


Raport o stanie województwa podzielił radnych sejmiku województwa. To nowy dokument, który na mocy prawa, muszą przygotowywać samorządy za każdy miniony rok funkcjonowania.

Liczący 120 stron raport podsumowujący finanse, inwestycje i działania społeczne większością głosów przyjęli również radni sejmiku warmińsko-mazurskiego. Dokument był również punktem wyjścia do dyskusji w Porannych pytaniach Radia Olsztyn.

Jolanta Piotrowska z zarządu województwa z ramienia Platformy Obywatelskiej twierdzi, że z raportu wynika, iż kondycja regionu jest dobra:

Chyba nigdy nie mieliśmy tak wielkich pieniędzy, jakimi dysponowaliśmy w 2018 roku – to było ok. 3 mld złotych. Wynika to ze środków europejskich, którymi dysponuje samorząd województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

Przeciwko przyjęciu raportu głosowali radni Prawa i Sprawiedliwości. Mówił o tym radny Grzegorz Kierozalski:

Przy budżecie 750 mln złotych mamy 350-milionowe zadłużenie, które cały czas rośnie. Wczoraj koalicja podjęła decyzję o zwiększeniu zadłużenia o kolejne 40 mln złotych. Boimy się tego, dlatego głosowaliśmy przeciw.

W ocenie Grzegorza Kierozalskiego Warmia i Mazury powinny wciąż stawiać na infrastrukturę:

Powinniśmy dać szansę rozwoju naszemu województwu poprzez budowę infrastruktury drogowej.

Z kolei jak mówiła Jolanta Piotrowska, roboczym hasłem strategii województwa na kolejną perspektywę finansową jest „człowiek”:

W tej chwili odbywają się konsultacje w powiatach. Zależy nam, aby była to strategia przedyskutowana. Tworzymy nową, inteligentną specjalizację. Do tej pory postawiliśmy na ekonomię wody, żywność oraz drewno. Teraz chcemy utworzyć nową specjalizację.

Raport o stanie województwa za 2018 jest dostępny w internecie. Można go znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej samorządu województwa.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Jolantą Piotrowską i Grzegorzem Kierozalskim

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w samorząd, sesja, Platforma Obywatelska, Prawo i Sprawiedliwość, Jolanta Piotrowska, video, Grzegorz Kierozalski, sejmik wojewódzki
Amerykańscy żołnierze w Polsce, olsztyński Marsz Równości i zmiany w Karcie Nauczyciela. Oglądaj audycję My, Wy, Oni

Gośćmi Marka Lewińskiego w studiu byli: Szymon Pelinko - Nowoczesna, Mateusz Cygan - Polskie Stronnictwo Ludowe, Henryk Falkowski - Kukiz'15, Jarosław Słoma - Platforma Obywatelska, Dariusz...

Zamknij
RadioOlsztynTV