Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Iwona Arent: Poprzemy propozycje Jarosława Gowina w sprawie wyborów, musi jednak znaleźć większość w Sejmie

Iwona Arent. Fot. P. Getka

„To jest dobry czas na zajęcie się obywatelskimi projektami ustaw” – mówiła w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Iwona Arent, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

W ten sposób odniosła się do harmonogramu prac Sejmu, który zakłada pierwsze czytania projektów ustaw dotyczących: aborcji, edukacji seksualnej, odszkodowań za przedwojenne mienie żydowskie, płac nauczycieli oraz polowań z udziałem dzieci. W ocenie Iwony Arent ostatnio Sejm zajmował się wyłącznie najpilniejszymi ustawami, więc teraz może pochylić się nad innymi:

W związku z tym, że system głosowań, który mamy obecnie, zdał egzamin, pani marszałek puściła te projekty do pierwszego czytania. To są projekty obywatelskie, które prędzej czy później musielibyśmy rozpatrzyć.

Zgodnie z planem Sejm będzie obradował dziś i jutro do późnych godzin wieczornych.

Iwona Arent odniosła się także do nadchodzących wyborów prezydenckich.

Żeby kadencja prezydenta Andrzeja Dudy została wydłużona do 7 lat Jarosław Gowin musi przekonać do tego pomysłu też część opozycji

– podkreślała.

Poseł PiS stwierdziła, że sama poprze tę inicjatywę, ale do jej przyjęcia potrzebna jest większość konstytucyjna. Tymczasem Koalicja Obywatelska już zapowiedziała, że będzie przeciwna tej inicjatywie i domaga się wprowadzenia stanu nadzwyczajnego:

Jeżeli pan Gowin mówi o zmianach, to my je poprzemy, tylko niech znajdzie większość

– mówiła Iwona Arent.

Jarosław Gowin, lider Porozumienia – wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, nie chce zgodzić się na przeprowadzenie majowych wyborów prezydenckich w formie korespondencyjnej. Stąd jego pomysł na wydłużenie kadencji prezydenta do 7 lat bez możliwości reelekcji. Jak na razie Sejm przyjął formę głosowania korespondencyjnego jako obowiązującą. Teraz 30 dni na zajęcie się sprawą ma Senat, który zapewne ustawę cofnie z powrotem do izby niższej.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Iwoną Arent

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio

Więcej w sejm, Jarosław Gowin, Iwona Arent, wybory prezydenckie
W Sejmie uczczono pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. Dziś 10. rocznica tej tragedii

Członkowie Prezydium Sejmu uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej. 10 kwietnia 2010 roku zginęli przedstawiciele polskiej elity politycznej i wojskowej. O 8.00 marszałek Sejmu Elżbieta Witek, wicemarszałkowie:...

Zamknij
RadioOlsztynTV