Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Inicjatywy uchwałodawcze w cenie

Takiej zgody wśród olsztyńskich radnych dawno nie było. Podczas sesji rajcy jednogłośnie przyjęli 3 projekty uchwał: pierwszy poszerza zakres konsultacji społecznych, drugi – zakres inicjatyw lokalnych, a trzeci – dopuszcza tzw. inicjatywę uchwałodawczą.

W praktyce, kilkuosobowa grupa inicjatywna, mając poparcie co najmniej 150 osób, będzie mogła złożyć w olsztyńskim ratuszu własny projekt uchwały.

To znakomite rozwiązanie, ale nie można chwalić dnia przed zachodem słońca – mówiła Radiu Olsztyn Zdzisława Łukaszewska ze Stowarzyszenia „Nasze Jakubowo”. Do społeczników docierają, bowiem informacje, że w trybie nadzoru wojewoda może taką uchwałę uchylić.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapewnia, że identyczne przepisy działają z powodzeniem w Warszawie, Gdańsku, Sopocie, Toruniu, czy Ełku i nikt ich nie zakwestionował.

Urząd wojewódzki nie chciał komentować sprawy na gorąco. Otrzymaliśmy jednak zapewnienie, że zrobi to po przekazaniu uchwały na biurko wojewody. Społecznicy nie ukrywali, że jeśli uchwała wejdzie w życie, to najczęściej będą z niej korzystały organizacje pozarządowe. W Olsztynie jest ich zarejestrowanych ponad tysiąc, a aktywnie działa niecała połowa z nich. (mświ/bsc)

Posłuchaj relacji Macieja Świniarskiego:

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sesja, Olsztyn
Plakat akcji Płać podatki w Olsztynie
Płać podatki w Olsztynie!

Pracują lub uczą się w Olsztynie, ale są zameldowani poza stolicą Warmii i Mazur. Korzystają z olsztyńskich inwestycji, ale ich podatki trafiają do rodzinnych miast. Takich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV