Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Indykpol AZS Olsztyn meczem z Espadonem Szczecin zainauguruje nowy sezon PlusLigi. Relacje w Radiu Olsztyn od godziny 14.45

Fot. Krzysztof Pakulnicki

 Spotkanie rozpocznie się o godzinie 14.45 w olsztyńskiej hali Urania. Relacji z meczu będzie można słuchać na antenie Radia Olsztyn.

W ubiegłym sezonie Indykpol AZS Olsztyn zakończył rozgrywki na 5. pozycji. Co jeszcze przyniesie nowy sezon Plusligi?

Zagraniczna myśl szkoleniowa

Tegoroczny sezon ligowy będzie wyjątkowy pod względem trenerów, którzy poprowadzą plusligowe drużyny.  Dawno nie byliśmy świadkami takiej sytuacji, że w lidze przeważają zagraniczni trenerzy. Aż jedenastu szkoleniowców to obcokrajowcy – Emanuele Zanini (Aluron Virtu Warta Zawiercie), Roberto Serniotti (Asseco Resovia Rzeszów), Ratislav Chudik (BBTS Bielsko-Biała), Patrick Duflos (Cuprum Lubin), Roberto Santilli (Indykpol AZS Olsztyn), Mark Lebedew (Jastrzębski Węgiel), Stelio DeRocco (MKS Będzin), Stephane Antiga (ONICO Warszawa), Roberto Piazza (PGE Skra Bełchatów), Andrea Anastasi (Trefl Gdańsk) i Andrea Gardini (ZAKSA Kędzierzyn-Koźle).

Młode pokolenie pobija parkiety PlusLigi

Dawno w polskiej siatkówce nie mieliśmy tak zdolnego, ambitnego pokolenia młodych siatkarzy. Po sukcesie podopiecznych Ireneusza Mazura w 1997 roku na mistrzostwach świata, musieliśmy czekać 20 lat na ponowny tytuł mistrzów świata w kategorii junior. Młodzi siatkarze, których prowadził świetny duet trenerski Sebastian Pawlik – Maciej Zendeł wygrali 48 meczów z rzędu i zdobyli złoty medal mistrzostw Europy i świata kadetów oraz mistrzostwo Europy i świata juniorów.

Część tych złotych medalistów z powodzeniem radziła sobie już na parkietach PlusLigi w sezonie 2016/17. W nadchodzących rozgrywkach wystąpią w nich niemal wszyscy mistrzowie świata U21 – Tomasz Fornal (Cerrad Czrani Radom), Łukasz Kozub (MKS Będzin), Jakub Ziobrowski (Cerrad Czarni Radom), Norbert Huber (Cerrad Czrani Radom), Jakub Kochanowski (Indykpol AZS Olsztyn), Szymon Jakubiszak (Trefl Gdańsk), Bartosz Kwolek (ONICO Warszawa), Jędrzej Gruszczyński (ONICO Warszawa) i Mateusz Masłowski (Asseco Resovia Rzeszów). Rywalizacja o miejsce w wyjściowej szóstce będzie zacięta. Złoci medaliście nie raz już udowodnili, że wcale nie stoją na straconej pozycji, wręcz przeciwnie, potrafią wywalczyć sobie miejsce w drużynie i konsekwentnie dążą do realizacji celów.

Nowy regulamin, czyli spadek dwóch drużyn

Przed rozpoczęciem sezonu zmieniono regulamin PlusLigi. Tym razem szansę na walkę o medal będzie miało sześć najwyżej sklasyfikowanych ekip po fazie zasadniczej. Dwie najlepsze drużyny mają zapewniony automatyczny awans do półfinału, a zespoły z miejsc 3-6 będą walczyły o dwa pozostałe miejsca w półfinałach. W play off rywalizacja toczyć się będzie do dwóch wygranych.

W sezonie 2017/18 po zakończeniu fazy zasadniczej ostatnia i przedostatnia drużyna w tabeli automatycznie spada do I ligi. Z kolei ostatni zespół po fazie play off w klasyfikacji końcowej PlusLigi zagra baraż z drużyną, która zajęła 1 lub 2 miejsce w rozgrywkach I ligi. Zwycięzca barażu uzyska prawo gry w najwyższej klasie rozgrywek w sezonie 2018/19, która będzie liczyła czternaście drużyn.

W nadchodzącym sezonie na parkietach PlusLigi nie zobaczymy kilku doświadczonych, utalentowanych zawodników. Swoich sił poza granicami Polski postanowił spróbować m.in. Dawid Konarski i Bartosz Kurek (Ziraat Bankasi), Fabian Drzyzga (Olympiakos Pireus), a także Kevin Tillie, Gavin Schmitt, John Perrin, Jurij Gładyr, Thomas Jaeschke i Nicolas Uriarte.

 

 

Źródło: Plusliga.pl
Autor: Ł.Sadlak

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w siatkówka, Indykpol, Inauguracja, PluLiga, AZS Olsztyn
„Olsztyński AZS nie zasługuje na to aby być tak nisko w tabeli”. Posłuchaj rozmowy z byłym zawodnikiem Łukaszem Kadziewiczem

W Olsztynie gościł były środkowy olsztyńskiego AZS-u oraz reprezentacji Polski, a obecnie ekspert telewizyjny Łukasz Kadziewicz. Była okazja do wspomnień, ponieważ pojawił się on na prezentacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV