In vitro to medyczne wyzwanie
35 szpitali i klinik w Polsce będzie mogło przeprowadzać refundowane zabiegi in vitro. Na liście oferentów, którzy starali się o zwrot kosztów za zabiegi tego typu nie znalazły się placówki z Warmii i Mazur.
Zastępca dyrektora do spraw lecznictwa Michał Koziczak z Zakładu Opieki Zdrowotnej MSWiA w Olsztynie twierdzi, że szpitale w mieście nie są przygotowane na tak trudne, medyczne wyzwanie:
O refundację zabiegu in vitro nie starał się także Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Olsztynie, który nie ma oddziału położniczego i ginekologicznego.
Parom z Warmii i Mazur, które chcą skorzystać z in vitro za darmo, najbliżej będzie do ośrodków w Gdańsku, Warszawie i Białymstoku.
Do ministerialnego programu mogą przystąpić kobiety do 40. roku życia, które mają udokumentowane roczne leczenie niepłodności. Także te pacjentki, które już wcześniej korzystały z zabiegu in vitro. Wykluczone będą panie, które miały problemy z donoszeniem wcześniejszych ciąż. Na realizację rządowego programu refundacji in vitro w ciągu roku, czyli do czerwca 2014 przeznaczono ponad 67 milionów złotych. Przez najbliższe 3 lata z programu będzie mogło skorzystać około 15 tysięcy par. (lewin/bsc)