DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro

Iga Świątek triumfatorką wielkoszlemowego French Open

Iga Świątek wygrała wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open na ziemnych kortach w Paryżu. W finale liderka światowego rankingu pokonała Włoszkę polskiego pochodzenia Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Najlepsza polska tenisistka odniosła piąte zwycięstwo w turnieju wielkoszlemowym w karierze. Po raz czwarty, a trzeci z rzędu, okazała się najlepsza na kortach im. Rolanda Garrosa w stolicy Francji.

Iga Świątek w drodze do triumfu w wielkoszlemowym French Open rozegrała siedem meczów, 15 setów, 123 gemy i jednego tie-breaka. Na korcie spędziła 10 godzin bez minuty. W sobotnim finale pokonała włoską tenisistkę Jasmine Paolini 6:2, 6:1.

Decydujący mecz trwał 68 minut. Trzy spotkania 23-letniej Polki w tegorocznej edycji zmagań na kortach im. Rolanda Garrosa były krótsze.

Świątek wysoko poprzeczkę zawiesiła praktycznie tylko była liderka rankingu WTA Naomi Osaka, która najpierw zmusiła ją do rozgrywania jedynego tie-breaka, później wygrała seta 6:1, a w trzeciej odsłonie prowadziła już 5:2 i miała meczbola przy swoim serwisie. Polka ostatecznie wykaraskała się z opresji, ale na korcie spędziła niemal trzy godziny.

Pozostałe rywalki odprawiała dość gładko, a mecz z Rosjanką Anastazją Potapową, w którym nie straciła ani jednego gema, trwał rekordowo krótko – ledwie 40 minut. W dwóch spotkaniach minimalnie przekroczyła godzinę, m.in. w ćwierćfinale z Marketą Vondrousovą.

Czeszka – turniejowa „piątka” – to jedna z dwóch wysoko rozstawionych zawodniczek, jakie musiała w drodze do kolejnego triumfu w Paryżu pokonać podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego. Drugą była w półfinale grająca z „trójką” Amerykanka Cori Gauff. Paolini, która do tej pory była 15. na liście WTA, w stolicy Francji grała z „12”.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w Iga Świątek, French Open
French Open. Świątek zagra w finale!

Liderka światowego rankingu tenisistek Iga Świątek pokonała rozstawioną z numerem 3 Amerykankę Coco Gauff 6:2, 6:4 w półfinale wielkoszlemowego French Open w Paryżu. Pojedynek trwał godzinę...