Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ich pradziadkowie musieli opuścić Polskę. Dziś młodzież z Kazachstanu spędza wakacje na Warmii

Fot. M. Lewiński

Potomkowie Polaków z Kazachstanu wypoczywają na Warmii. Ich pobyt w Nowym Kawkowie koło Olsztyna zorganizowano w ramach akcji „Wakacje dla Rodaka”.

Do Nowego Kawkowa przyjechało 30 osób z Kazachstanu. Większość z nich to mieszkańcy Karagandy. Młodzież otwarcie mówi, że planuje związać swoją najbliższą przyszłość z Polską. W takiej sytuacji jest m.in. Żuman Ordabajew. – Chciałbym tu studiować, już napisałem egzaminy i czekam na rezultaty – mówił. Żuman planuje studia w Poznaniu. Chce kształcić się na kierunku finanse i rachunkowość.

Fundacja dla Rodaka zaprasza do kraju osoby z polskimi korzeniami. – Są dzieci, które wiedzą, że mają takie korzenie, ale przez te wszystkie lata są one zatarte i nie mogą ich udowodnić – powiedziała Radiu Olsztyn Joanna Wilk-Yaridiz, prezes Fundacji dla Rodaka. – Ten pobyt jest po to, żeby ich jeszcze bardziej w Ojczyźnie rozkochać, choć oni w Kazachstanie bardzo pielęgnują swoją polskość – dodała Wilk-Yaridiz.

Goście z Kazachstanu spędzają wakacje w Domu Rekolekcyjnym Zacheusz w Nowym Kawkowie. W ciągu trzech tygodni  pobytu zwiedzą Warmię i Mazury, pojadą do Warszawy i wezmą  udział m.in. w warsztatach literackich i teatralnych. Wypoczynek zorganizowała Fundacja dla Rodaka przy wsparciu sponsorów.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wakacje, Kazachstan, Nowe Kawkowo
Bliższe spotkania – 22.07.2019

Toksyny w rybach oraz zagrożenia zdrowotne podczas wakacji – na te tematy Agnieszka Lipczyńska rozmawiała z gośćmi Bliższych spotkań. Ryby są najlepszym źródłem białka, tłuszczów zwierzęcych,...

Zamknij
RadioOlsztynTV