Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 9 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hydrolodzy ostrzegają przed wysokim stanem wód w powiatach elbląskim i braniewskim

Roztopy i silny północny wiatr dochodzący w porywach do ponad 70 kilometrów na godzinę pogarszają sytuację hydrologiczną w powiecie elbląskim i braniewskim.

Dzięki temu, że Zalew Wiślany i jezioro Druzno są wciąż zalodzone, cofka nie podniosła znacząco wód rzeki Elbląg i Nogat. Na razie zagrożenia nie ma, ale konieczne jest monitorowanie niebezpiecznych miejsc. Hydrolodzy ostrzegają mieszkańców powiatów elbląskiego i braniewskiego przed podnoszeniem się stanu wód w zlewniach rzek Bauda, Wąska i Pasłęka. Pierwsza przekroczyła stan ostrzegawczy. Na wszystkich wodomierze wskazują powolne, ale stałe podnoszenie się poziomu wody. W tej sytuacji bardzo ważne jest sprawdzanie szczelności wałów przeciwpowodziowych.

– Nie jest to gwałtowny proces. Śnieg topił się powoli, a ostatni deszcz nie był ulewny. Ziemia jest wciąż zmarznięta, nie przyjmuje wody, która zasila teraz górskie rzeczki – tłumaczy Cezary Terech z Żuławskiego Zarządu Melioracji w Elblągu.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

(mst/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w woda, ostrzeżenie, rzeka Elbląg, poziom
Ostrzeżenie przed rosnącym poziomem wód i silnym wiatrem

Stan alarmowy poziomu wód w większości regionów Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla kliku województw, także dla warmińsko-mazurskiego. Najwyższe ostrzeżenie, trzeciego stopnia,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV