Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hydrolodzy ostrzegają: poziom wód w okolicach Zalewu Wiślanego przekroczył stan ostrzegawczy

Zalew Wiślany. Fot. Jacek Szulecki

Sprawdzają się prognozy hydrologów dotyczące zagrożenia obszarów położonych w okolicy Zalewu Wiślanego. Poziom rzeki Wąskiej w Pasłęku przekroczył stan ostrzegawczy. W Braniewie rzeka Pasłęka jest w stanie wysokim. Podobnie jak depresyjne jezioro Druzno na Żuławach Elbląskich. 

Na razie żuławskie rzeki trzymają się dobrze, w bezpiecznych stanach średnich. Powodem alarmu jest ocieplenie i roztopy. To deszcz i topniejący śnieg z wysoko położonych stoków Wysoczyzny Elbląskiej zasilają górskie potoki, które zwykle są małymi czy większymi strumieniami. Ale kiedy dostają więcej wody niż zwykle niosą, wtedy przeobrażają się w pędzące rzeki, groźne dla wszystkiego co po drodze.

Jeśli napotkają jeszcze przeszkody – zgromadzoną krę, przewrócone drzewa czy śmieci to robi się niebezpiecznie. Stąd ostrzeżenie, które powoduje wzmożenie uwagi i konieczność kontrolowania zagrożonych miejsc.

Dodajmy, ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje do jutra. Dużo zależy od pogody. Dla Żuław najlepszy byłby nocny przymrozek, który mógłby spowolnić roztopy.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Żuławy Wiślane, poziom wody, wysoki
Hydrolodzy ostrzegają przed rosnącym poziomem wód

W najbliższych godzinach może wzrosnąć poziom wody w rzekach wpadających do Zalewu Wiślanego - ostrzegają hydrolodzy. Powodem jest odwilż i topniejący śnieg oraz zapowiadane opady deszczu....

Zamknij
RadioOlsztynTV