Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hulajnogi elektryczne w Olsztynie i Elblągu. Ułatwienie czy zagrożenie?

Fot. B.Świerkowska-Chromy

Od dziś na olsztyńskich chodnikach można zobaczyć zaparkowane hulajnogi elektryczne.

Czy olsztyński ratusz ma coś z tym wspólnego i co mówią przepisy w kwestii poruszania się tymi urządzeniami? Wraca gorący temat sprzed roku – jak i gdzie powinni poruszać się użytkownicy hulajnóg.

Marcin Kiwit z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Olsztynie wyjaśnia, że w dotychczasowych przepisach nie ma jednoznacznych odpowiedzi w tej kwestii. Jedynie można z nich wysnuć wniosek, że użytkownicy hulajnóg są traktowani jak piesi i muszą poruszać się po drogach dla pieszych lub chodnikach z prędkością podobną pieszemu, przy czym pieszy ma tu zawsze pierwszeństwo.

00:00 / 00:00

Olsztyńskie hulajnogi to prywatna inicjatywa i miasto nie ma z nią nic wspólnego. Hulajnogi uruchamia się za pomocą specjalnej aplikacji.

Radni Elbląga wpadli na pomysł przeprowadzenia kampanii edukacyjnej na temat korzystania z tego sprzętu – mówi Marek Osik, radny Elbląga.

00:00 / 00:00

Nowelizacja ustawy prawo o ruchu drogowym, porządkująca tę kwestię pojawi się na przełomie wiosny i lata.

 

Autor: D. Grzymska/M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ruch drogowy
Radiowa Nauka Jazdy z Radkiem Typą – odległości między samochodami

W cyklu Radiowa Nauka Jazdy rajdowy mistrz Polski Radosław Typa mówił o znaczeniu zachowania odległości między samochodami poruszającymi się po drodze. Posłuchaj rad naszego eksperta Radosław...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV