Honorowi obywatele Olsztyna
Profesorowie Bohdan Głuszczak i Stanisław Oszczak zostaną honorowymi obywatelami Olsztyna. Taką decyzję podjęli olsztyńscy radni podczas nadzwyczajnej sesji.
Taką decyzję podjęli olsztyńscy radni podczas nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek klubu PO. Bohdan Głuszczak to założyciel i wieloletni dyrektor Pantomimy Olsztyńskiej, który stosował nowatorską metodę terapii poprzez sztukę.
Stanisław Oszczak z kolei – to światowej sławy autorytet w dziedzinie geodezji i nawigacji, który był pomysłodawcą budowy i pierwszym dyrektorem olsztyńskiego Planetarium.
Honorowe obywatelstwa Olsztyna zostaną oficjalnie przyznane w sobotę o 18.00 w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej.
__________________________________________________________________________
Bohdan Głuszczak urodził się 1 stycznia 1936 r. w Hajnówce (woj. podlaskie). Swoją karierę artystyczną rozpoczynał w działającym w 1953 r. teatralnym zespole amatorskim w Zalewie. Od 1953 działał w teatralnym zespole amatorskim w Zalewie, pow. morąski. W 1956 r. ukończył Wydział Reżyserski Teatru Niezawodowego oraz Wydział Aktorski (w 1964 r.) Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.
Wykładał w olsztyńskich uczelniach: Wyższej Szkole Pedagogicznej oraz na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim – od 1994 r. jako profesor nadzwyczajny w Katedrze Wiedzy i Edukacji Teatralnej na Wydziale Humanistycznym. Swoimi badaniami obejmował formy teatralne w dydaktyce, a zwłaszcza – kształtowanie osobowości poprzez sztukę teatralną.
Od 1959 r. zaangażował się w działalność Pantomimy Olsztyńskiej, regionalnego teatru amatorskiego głuchoniemych. Głuszczak został kierownikiem artystycznym instytucji – następnie przez 30 lat był jej dyrektorem (do 1989 r.) i twórcą największych spektakli: zrealizował wraz z aktorami dwadzieścia dwa widowiska (nakręcono o nich osiem filmów, m.in. Parasolki (sfilmowane potem jako W kręgu ciszy – film nagrodzony w Cannes), Order Anny (wg Czechowa), Płaszcz (wg Gogola), Caprichos (wg rysunków Goi), Apokalipsa (wg Objawienia Jana Ewangelisty).
Do kwietnia 1998 roku miała dwadzieścia trzy premiery (w tym pięć dziecięcych). W 1967 r. zdał egzamin reżyserski teatru dramatycznego. Od 1959 r. był także kierownikiem artystycznym olsztyńskiego Wojewódzkiego Domu Kultury, zaś od 1962 r. – aktorem Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.
________________________________________________________________________________________________________________________
Prof. dr hab. inż. Stanisław Oszczak, profesor emerytowany. W latach 1973-1981 tworzy od podstaw Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie i jest jego dyrektorem.
W roku 2000 tworzy Katedrę Geodezji Satelitarnej i Nawigacji na Wydziale Geodezji i Gospodarki Przestrzennej UWM w Olsztynie, a w dniu 1 lutego 2002 roku rektor powołuje profesora Stanisława Oszczaka na kierownika tej nowej jednostki. Katedra od roku akademickiego 2002/2003 realizuje opracowany przez niego program nauczania na specjalizacji Geodezja i Nawigacja Satelitarna w języku polskim i angielskim.
Był członkiem Senatu Akademickiego i pracował w Komisjach Senackich ART, UWM oraz Senatu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a obecnie Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Rady Naukowo – Programowej Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego. (as)