Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Honorowe świadczenia dla kilkudziesięciu 100-latków. Ile mają najstarsi z nich?

84 mieszkańców Warmii i Mazur, którzy skończyli 100 lat pobiera co miesiąc świadczenie honorowe. Co roku jest ono wyższe i obecnie wynosi prawie 5 tysięcy złotych brutto.

Najstarsza seniorka, której olsztyński oddział ZUS wypłaca świadczenie honorowe mieszka w Bartoszycach. Emerytka ukończyła 106 lat. Najstarszy mężczyzna w województwie warmińsko-mazurskim skończył 104 lata i mieszka w Elblągu. Wśród stulatków przeważają kobiety, których jest 72, panów jest jedynie 12.

62 świadczenia honorowe wypłaca olsztyński oddział ZUS, a elbląski 22 – powiedziała Anna Grabowska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie warmińsko-mazurskim.

00:00 / 00:00

Seniorzy, którzy ukończyli sto lat i otrzymują z ZUS emeryturę lub rentę. Świadczenie honorowe otrzymują z urzędu, bez składania dodatkowych wniosków. Jest ono wypłacane dożywotnio (…) Świadczenie dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie pobierają ani emerytury, ani renty. W takim przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika z dołączonym dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia

– dodaje Anna Grabowska.

Prawie 5 tysięcy złotych co miesiąc

Świadczenie honorowe jest wypłacane co miesiąc. Kwota bazowa dla nowych stulatków jest ustalana corocznie i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Świadczenie co roku jest wyższe, dlatego stulatkowie otrzymują je w różnych kwotach. Osoby, które ukończyły sto lat, po 28 lutego tego roku otrzymują prawie 5 tysięcy złotych brutto. Ci którzy ukończy 100 lat w ubiegłych latach, otrzymują je w wówczas obowiązującej w wysokości – nie jest ono waloryzowane.

ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne.

 

Autor: L. Tekielski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urodziny, 100 lat, stulatkowie
155 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. „Podniósł z kolan zniewolony naród”

Dziś przypada 155. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Dzięki niemu dziś możemy się cieszyć niepodległością. Jak podkreślił pułkownik Związku Piłsudczyków RP Waldemar Ziarek, to było marzenie, które...

Zamknij
RadioOlsztynTV