Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

155 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. „Podniósł z kolan zniewolony naród”

Fot. A. Skrago

Dziś przypada 155. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Dzięki niemu dziś możemy się cieszyć niepodległością.

Jak podkreślił pułkownik Związku Piłsudczyków RP Waldemar Ziarek, to było marzenie, które udało się zrealizować marszałkowi Piłsudskiemu. Dodał, że jeszcze większym osiągnięciem było utrzymanie niepodległości już w 1920 roku.

Marszałek Józef Piłsudski

Marszałek Piłsudski jest wzorem przywódcy, który niósł wolność i wzmocnił zniewolony naród, który podniósł się z kolan. Był dla wszystkich drogowskazem i wielkim autorytetem. Abyśmy mogli żyć w wolności musiał mocno lawirować.

– podkreślał major Związku Piłsudczyków RP Mieczysław Włos.

00:00 / 00:00

Fot. W-M UW

To urodziny ojca naszej niepodległości. Gdyby nie upór i marzenia Józefa Piłsudskiego rzeczywistość byłaby całkiem inna. Było to w sytuacji wydawałoby się bezsensownej, kiedy Polski nie było na mapach świata. Wymarzył sobie niepodległą i konsekwentnie i z wielkim sukcesem do tego zmierzał

– mówił Waldemar Ziarek.

00:00 / 00:00

Fot. W-M UW

Na Warmii i Mazurach uroczystości rocznicowe rozpoczęły się od uroczystego 0złożenia kwiatów i zniczy pod tablicą Marszałka umieszczoną na budynku urzędu marszałkowskiego w Olsztynie.

Fot. W-M UW

Uroczystość urodzinowa odbyła się w urzędzie wojewódzkim. Wręczone zostały srebrne Honorowe Krzyże Związku Piłsudczyków RP, których laureatami zostali: dyrektorzy I i II Liceum Ogólnokształcącego w Olsztynie Jolanta Skrzypczyńska i Krzysztof Wiśniewski. Srebrnym Krzyżem Generała Sosnkowskiego uhonorowana została Brygida Małeć kierująca Szkołą Podstawową w Rogóżu.

Uroczystości rocznicowe odbyły się też w Janowie i w Nidzicy.

We wtorek (6 grudnia) w Szkole Podstawowej im. Józefa Piłsudskiego w Rogóżu „Śniadaniem z Marszałkiem” przy suto zastawionych stołach, uczniowie poznają postać bohatera narodowego z bardziej prywatnej strony.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. W-M UW

Józef Piłsudski w Druskiennikach nad Niemnem (1926)

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w urodziny, rocznica, marszałek Józef Piłsudski
150 lat temu do Olsztyna wjechał pierwszy pociąg. Kolej cały czas się rozwija

150 lat temu do Olsztyna przyjechał pierwszy pociąg. Było to możliwe dzięki zbudowanej wcześniej linii Wystruć  – Korsze – Czerwonka. Właśnie od strony Korsz kolej dotarła...

Zamknij
RadioOlsztynTV