Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Hodowcy stracili pieniądze przez ASF. Mogą ubiegać się o rekompensatę

Kolejne ognisko ASF na Warmii i Mazurach

Wyrównywanie strat dla producentów trzody chlewnej. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że ruszył nabór wniosków na to wsparcie.

Agencja przyjmuje wnioski od rolników dotkniętych restrykcjami z powodu ASF. Rolnik musi przedstawić faktury sprzedaży świń za okres, za jaki ubiega się o pomoc. Agencja porówna to ze średnimi cenami w ostatnim czasie. Problem zaniżonych cen skupu dotyczy przede wszystkim hodowców z tzw. strefy czerwonej. U zwierząt tych rolników choroby nie wykryto, ale proponowane im ceny od razu spadły ze względu na obecność wirusa u sąsiadów. W skupie za 1 kg otrzymują zwykle od 2,5 zł do 4 zł, podczas gdy koszt produkcji 1 kg przekracza 5 zł.

Wnioski o wyrównanie zaniżonych cen Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie przyjmowała do końca listopada – to dotyczy strat poniesionych w IV kwartale roku ubiegłego oraz w trzech pierwszych kwartałach roku bieżącego. Pomoc za straty z IV kwartału 2021 ma ruszyć w styczniu.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Autor: M. Lewiński
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w świnie, trzoda chlewna, wsparcie
Ruszyła pomoc dla rolników, którzy tracą finansowo na afrykańskim pomorze świń

Ruszają dopłaty do zaniżonych cen skupu świń. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje już wnioski od rolników dotkniętych restrykcjami spowodowanymi ASF. Rolnik musi przedstawić faktury sprzedaży...

Zamknij
RadioOlsztynTV