Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Historyczna konferencja szkoleniowa NATO w Elblągu. Zajęcia dotyczyły m.in. synchronizacji ćwiczeń grup bojowych

Fot. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Elbląg

Pierwszą, historyczną konferencję w Elblągu zorganizowało Sojusznicze Dowództwo Sił Połączonych stacjonującego w Brunssum. Poświęcona była synchronizacji szkolenia pododdziałów i oddziałów wchodzących w skład wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO.

Decyzja o wyborze Elbląga do przeprowadzenia szkolenia zapadło na najwyższym szczeblu Dowództwa Sił Połączonych. Do nowej siedziby Dowództwa Wielonarodowej Dywizji, przyjechali m.in. przedstawiciele Naczelnego Dowództwa Sojuszniczych Sił w Europie, Połączonego Dowództwa Sił Lądowych NATO, brygad narodowych czy grup bojowych stacjonujących w Państwach Bałtyckich i w Polsce. Celem zajęć była synchronizacja ćwiczeń, integracja zasobów oraz określenie głównego wysiłku w tym roku szkoleniowym. Dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód gen. Krzysztof Motacki podkreśla, że takie spotkania są również doskonałą okazją do tego, aby ludzie pochodzący z różnych krajów i pracujący w różnych krajach spotkali się osobiście.

Przypomnijmy, decyzja o wzmocnieniu ściany wschodniej Sojuszu zapadła podczas podczas Szczytu NATO w Warszawie w 2016 roku. Tam przedstawiciele państw członkowskich postanowili  ustanowić w Państwach Bałtyckich i w Polsce wielonarodowych grup bojowych w ramach tzw. wzmocnionej Wysuniętej Obecności NATO. Wielonarodowe grupy bojowe rozpoczęły funkcjonowanie rok później.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

Fot. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Elbląg

Fot. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Elbląg

Fot. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Elbląg

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, żołnierze, ćwiczenia, nato
Wojskowe „oscary” trafiły do żołnierzy służących w jednostkach w Elblągu, Giżycku i Bartoszycach

Generał dywizji Krzysztof Motacki, dowódca Wielonarodowej Dywizji Północny-Wschód w Elblągu nagrodzony Buzdyganem przez miesięcznik Polska Zbrojna. W szóstce laureatów jest jeszcze dwóch żołnierzy z 16. Pomorskiej...

Zamknij
RadioOlsztynTV