Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Historycy i terytorialsi formalnie zadeklarowali współpracę. „Chcemy sformalizować dotychczasowe działania”

Fot. A. Skrago

Instytut Pamięci Narodowej i 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej podpisali w Olsztynie porozumienie o współpracy.

– Wspólne działania obu stron są nieodzowne – zaznacza sygnatariusz porozumienia dyrektor oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela.

Działania obejmują m.in. wspólny udział w uroczystościach czy produkcje filmowe. Podaliśmy brygadzie patronat z uzasadnieniem kapitana Gracjana Klaudiusza Fróga ps. „Szczerbiec” ażeby był wzorem dla żołnierzy służących w brygadzie. Chcemy te wszystkie działania, które do tej pory miały miejsce sformalizować i rozwinąć z perspektywą jeszcze bardziej intensywnych, wspólnych kontaktów.

00:00 / 00:00

Olsztyńska delegatura podlega oddziałowi IPN w Białymstoku, dlatego porozumienie o współpracy dotyczy regionu Warmii i Mazur. Dowódca 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Mirosław Bryś podkreśla, że działania terytorialsów i historyków IPN często idą w parze, to m.in. opieka nad miejscami pochówku, miejscami pamięci czy kombatantami.

Bierzemy udział w szeregu przedsięwzięć, gdzie nawzajem się wspieramy i wspólnie realizujemy pewne projekty. Stąd naturalną rzeczą jest, że podpiszemy porozumienie, które umożliwi nam jeszcze mocniej zaangażować się w pewne przedsięwzięcia oraz sformalizować naszą współpracę (…) W zakresie działań brygady jest opieka nad miejscami pochówku, miejscami pamięci czy kombatantami. To również wchodzi w zakres działania IPN, tym samym mamy wiele spraw wspólnych.

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Podczas podpisania porozumienia odbyła się też promocja książki poświęconej temu bohaterowi – podkreśla dyrektor oddziału IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela.

Doskonałym wspólnym przedsięwzięciem będzie promocja w terenie wśród innych jednostek z udziałem żołnierzy. W Izbie Tradycji będziemy organizowali wspólne uroczystości oraz wspólnie uczestniczyli w piknikach militarnych promując (…) żołnierzy III Wileńskiej Brygady Armii Krajowej.

00:00 / 00:00

Autorem książki „Kapitan Gracjan Fróga „Szczerbiec”. 1911-1951″ jest historyk IPN w Olsztynie Michał Ostapiuk.

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Fot. A. Skrago

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w umowa, IPN, współpraca, porozumienie
Elbląska rada miejska zdecydowała, co dalej ze współpracą z Tarnopolem

Elbląska rada miejska zdecydowała, że samorząd nie zerwie współpracy z Tarnopolem. Wątpliwości, co do wspólnych działań wywołała decyzja władz Tarnopola, które upamiętniły dowódcę UPA odpowiedzialnego za...

Zamknij
RadioOlsztynTV