Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Historia jest moją życiową pasją”. Radosław Nojman gościem Porannych Pytań

Radosław Nojman. Fot. BSC

Chcemy kontynuować i krzewić dzieło rozpoczęte przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego – mówił w Porannych Pytaniach Radosław Nojman, sekretarz działającego w Olsztynie Ruchu Społecznego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Jak podkreśla Radosław Nojman, w działalność Ruchu angażuje się społeczność akademicka, nauczyciele, wychowawcy, ale także działacze Prawa i Sprawiedliwości, którym zależy na krzewieniu wiedzy historycznej i kształtowaniu zbiorowej pamięci Polaków.

W tym roku obchodzimy 65. rocznicę śmierci generała Augusta Fieldorfa „Nila”. Postać wyjątkowa. Generał brygady, dowódca Kedywu Armii Krajowej (…) kierował organizacją NIE od słowa Niepodległość, która w ścisłej konspiracji miała walczyć z sowiecką okupacją. W 1945 roku został aresztowany, przebywał na Syberii (…)

W październiku 1947 roku generał Fieldorf powrócił do Polski i osiedlił się pod fałszywym nazwiskiem w Białej Podlaskiej. W odpowiedzi na ogłoszoną w 1947 roku amnestię ujawnił się w lutym 1948 roku. W listopadzie 1950 roku „Nil” został zatrzymany przez funkcjonariuszy Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. 24 lutego 1953 w więzieniu mokotowskim generała Augusta Emila Fieldorfa powieszono po sfingowanym procesie.

W nawiązaniu do tego mordu sądowego od kilku lat działający w Olsztynie Ruch Społeczny im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego organizuje uroczystości. W tym roku w w niedzielę 25 lutego  o godzinie 13 odbędzie się msza święta w kościele pod wezwaniem bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie. Po nabożeństwie odbędzie się część artystyczna. O 14.15 uroczystość przeniesie się na skwer im. generała „Nila”. Około godziny 15 w domy parafialnym odbędzie się odczyt przygotowany przez prof. Wiesława Łacha.

Kolejne uroczystości już 1 marca w Narodowym Dniu Żołnierzy Wyklętych.

Posłuchaj całej rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Radosławem Nojmanem

 

 

Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Ruch Społeczny, Radosław Nojman, August Fieldorf "Nil"
Jeden na Jednego, czyli PiS kontra Nowoczesna. Rozmowa o nowelizacji ustawy o IPN i kłopotach z pozyskiwaniem unijnych pieniędzy

Jeden na Jednego, czyli słowne starcie partii rządzącej z opozycją. Goście audycji rozmawiali na temat  narastającego sporu o nowelizację ustawy o IPN i kłopotach z pozyskiwaniem...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV