Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Grzegorz Kasjaniuk z Radia Olsztyn laureatem nagrody SDP im. Seweryna Pieniężnego

Grzegorz Kasjaniuk. Fot. W.Chromy

Dziennikarz Radia Olsztyn Grzegorz Kasjaniuk został laureatem nagrody głównej w konkursie imienia Seweryna Pieniężnego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich w Olsztynie.

Nagrody wręczono podczas dorocznej uroczystej gali SDP w olsztyńskim ratuszu z okazji Dni Pieniężnego. Grzegorza Kasjaniuka nagrodzono za audycje radiowe: „Pokolenie JPII” i „Szakunec – Muzyczna Scena Warmii i Mazur” oraz za wydaną w zeszłym roku książkę „Serce w serce”.

00:00 / 00:00

Przyznano także trzy honorowe wyróżnienia. Otrzymali je: dziennikarz Radia Olsztyn Robert Lesiński m.in. za cykle audycji „Wieczór z kulturą” i „Wielki Pontyfikat” oraz Henryk Falkowski i Wojciech Goliat za publikacje w piśmie olsztyńskiego oddziału SDP „Bez wierszówki”. Nagrodą dla Młodych Dziennikarzy została wyróżniona Wioleta Wróbel, studentka piątego roku dziennikarstwa na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim za pracę „Powstańcza Błyskawica” o powstańczej radiostacji.

00:00 / 00:00

Po raz pierwszy zorganizowano także Ogólnopolski Konkurs na rysunek prasowy im. Aleksandra Wołosa. Główną nagrodę otrzymał Grzegorz Bąkowski z Przeglądu, a nagrodę Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury Mirosław Stankiewicz.

Podczas gali redaktor Romuald Karaś świętował 85. urodziny. Okolicznościowy dyplom z okazji 50-lecia pracy dziennikarskiej wręczono Mirosławowi Rogalskiemu – emerytowanemu redaktorowi Radia Olsztyn, z którym współpracuje do dziś. Podobny dyplom za 45 lat pracy odebrał redaktor Zbigniew Wytrążek, a za 25 lat pracy dziennikarskiej Magdalena Szydłowska oraz Mirosław Sochacki i Wojciech Chromy z Radia Olsztyn.

Właśnie mija 79. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego juniora. Zginął w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch. Seweryn Pieniężny to wyjątkowo ważna dla Olsztyna postać. Samorządowiec i działacz warmiński był ostatnim redaktorem naczelnym i wydawcą „Gazety Olsztyńskiej” przełomu XIX i XX wieku. Patron Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Olsztyńskich Zakładów Graficznych.

Seweryn Pieniężny urodził się 25 lutego 1890 roku w Olsztynie. 1 września 1939 został aresztowany przez Gestapo, a 24 lutego 1940 rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch koło Kłajpedy. Jego pogrzeb odbył się w Olsztynie, po ekshumacji, w 1946 roku.

Dziś w rocznicę śmierci, na grobie Seweryna Pieniężnego zapalono znicze i złożono wieńce. Na cmentarzu komunalnym w Olsztynie spotkali się m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, władz Pieniężna, zaprzyjaźnionego ze stowarzyszeniem LO III. Zgromadzonych powitał dr Ireneusz Bruski, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału SDP w Olsztynie.

Posłuchaj relacji Doroty Grzymskiej

W regionie trwają Dni Seweryna Pieniężnego. Obchodom towarzyszą: sympozja, wystawy, koncerty i spotkania autorskie. To okazja do przypomnienia sylwetki i dorobku dziennikarza, redaktora, wydawcy „Gazety Olsztyńskiej”. Zobacz szczegółowy program Dni Seweryna Pieniężnego na Warmii i Mazurach

Archiwalne zdjęcie rodziny Pieniężnych. Fot. Ł.Węglewski

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za D.Grzymska/W.Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dziennikarz, Seweryn Pieniężny, Gazeta Olsztyńska
Ekspozycja ,,Gazeta Olsztyńska 1886 – 1939″”

„Gazeta Olsztyńska 1886 – 1939” - to tytuł ekspozycji, którą oglądać możemy w Domu Gazety Olsztyńskiej. Ekspozycja przedstawia działania niepodległościowe na Warmii skupione wokół tego czasopisma....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV