Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Grypa może dopaść każdego”. Szczepienia na grypę niezbyt popularne wśród mieszkańców Warmii i Mazur


Lekarze i służby sanitarne przypominają o konieczności szczepienia się przeciwko grypie. W zeszłym roku na Warmii i Mazurach zaszczepiło się zaledwie 37 tysięcy mieszkańców.

To daje średnią 2,56 procent. Nieco tylko wyższą niż przeciętna krajowa, która wynosi niespełna 2,5 procent. Oznacza to, że z zabezpieczenia się przeciw grypie w 2017 roku skorzystało mniej niż milion Polaków.

Na grypę może zachorować każdy z nas, ale na powikłania szczególnie narażone są osoby starsze i cierpiące na choroby przewlekłe – przypomina Marek Jarosz, powiatowy inspektor sanitarny w Elblągu. Większe ryzyko grozi osobom pracującym tam, gdzie są duże skupiska ludzi.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

W tym sezonie w Polsce dostępna są dwa rodzaje szczepionek czteroskładnikowych. Jedna dla dzieci od 6 miesiąca życia, druga dla osób dorosłych. Szczepienia są dobrowolne, ale zaleca się je zwłaszcza seniorom, dla których powikłania po przejściu grypy mogą być wyjątkowo groźne.

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, zdrowie, grypa, choroba, szczepienia
Strażnicy miejscy z Elbląga ponad 200 razy interweniowali w sprawie bezdomnych

Prawie 200 mężczyzn zostało odwiezionych do pogotowia socjalnego, gdzie trafiają osoby nietrzeźwe. Pozostali mogli zamieszkać w Domu dla Bezdomnych. Tam warunkiem jest jednak zachowanie abstynencji, na...

Zamknij
RadioOlsztynTV