Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Groźne kleszcze. Posłuchaj audycji Na Zdrowie

Okazuje się, że kleszcze atakują nie tylko w lasach. Dodatkowo ciepłe zimy sprawiają, że jest ich coraz więcej. Na Warmii i Mazurach i Podlasiu jest średnio dwa razy więcej chorych na boreliozę niż w innych regionach Polski.

W regionie wskaźnik zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu jest  czterokrotnie wyższy.

Kleszcze są niedużymi pajęczakami i pasożytami. Odżywiają się krwią zwierząt i ludzi. Występują na terenie całej Polski nie tylko w lasach liściastych i mieszanych, ale także w miejskich parkach i trawnikach.

Izabela Malewska rozmawiała m.in. o tym jak chronić się przed kleszczami i czym się różni odkleszczowe zapalenie opon mózgowych od boreliozy. Jej gościem była Marzena Kuliś – lekarz, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych w szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie.

Posłuchaj rozmowy z Marzeną Kuliś

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Specjalista medycyny rodzinnej i pediatra lek. Sławomir Ogórek z poradni w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wyjaśniał, jak postępować, gdy na skórze znajdziemy kleszcza. Mówił także czy picie czystka odstraszy kleszcze?

Posłuchaj rozmowy ze Sławomirem Ogórkiem

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Fot. Marek Lewiński

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za I.Malewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w borelioza, kleszcze
W Elblągu nie będzie oprysków przeciw kleszczom

Elbląg nie zastosuje w tym roku chemicznych oprysków przeciwko kleszczom. Ochrony dzieci i zwierząt przed insektami domagał się w interpelacji do władz miasta Paweł Kowszyński z...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV