Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Grozi nam katastrofa ekologiczna”. Oczyszczalnia ścieków wymaga natychmiastowego remontu

Fot. EPWIK

Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podejmuje kolejną próbę wyłonienia wykonawcy, który zajmie się pilną modernizacją miejskiej oczyszczalni ścieków. Sprawa jest ważna, bo stan obiektu i instalacji jest tak zły, że zarząd spółki mówi o zagrożeniu katastrofą ekologiczną.

EPWiK ma na modernizację ponad 90 milionów złotych wraz z unijną dotacją. Problemem jest to, że zainteresowane firmy chciały nawet dwa razy więcej.

Brak rozstrzygnięcia nie oznacza rezygnacji. Plany modernizacji trzeba było zmodyfikować, powtarzamy przetarg w nowych warunkach

– tłumaczy dyrektor Andrzej Kurkiewicz.

Inwestycja jest podzielona na trzy elementy. Najważniejszy to modernizacja systemu ściekowego i osadowego bez przerywania pracy miejskiej oczyszczalni. Konieczne jest zaprojektowanie i wybudowanie od nowa około trzydziestu obiektów oraz przebudowa kolejnych trzydziestu. Zwycięzca przetargu będzie miał prawie dwa lata na realizację inwestycji.

Dodajmy, drugi przetarg na przebudowę elbląskiej oczyszczalni już trwa, wynik będzie znany po 20 listopada. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wystąpiło też do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w sprawie zwiększenia unijnego dofinansowania na ten cel.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w remont, modernizacja, Andrzej Kurkiewicz
Pociągi POLREGIO wracają na trasę Szczytno – Pisz

Od dziś po remoncie linii kolejowej na trasę wracają pociągi POLREGIO na odcinku Szczytno – Pisz. Teraz modernizacja będzie kontynuowana na odcinku z Pisza do Ełku,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV