Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiera pieniądze dla dziecięcej laryngologii

29.finał WOŚP. Fot. Łukasz Widziszowski

Finał z głową – takie jest hasło tegorocznego 29. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem pieniądze ze zbiórek zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Do godziny 21.45 zebrano ponad 91 milionów 254 tysiące złotych. Natomiast w Olsztynie do godz. 20.00 udało się uzbierać 200 tysięcy i jeden złoty.

Elbląg

Bez koncertów i zabawy w małych sztabikach, bez wielkiej sceny i światełka do nieba, ale za to z dużym poczuciem odpowiedzialności w trudnym czasie pandemii. Elbląg włączył się do 29. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Na ulice Elbląga wyszło 328 wolontariuszy. Na Starym Mieście od rana czynny jest miejski sztab akcji, w którym liczone są pieniądze z puszek. Finał w Elblągu, tak jak wszędzie odbywa się z konieczności w innej formie. Jedno jest niezmienne – ogromne zaangażowanie i chęć pomocy, którą deklarują wolontariusze jak i darczyńcy.

Wszystkie puszki z ulicznej zbiórki trafiły do sztabu o godzinie 19.00. Teraz mniejsza niż zwykle ekipa liczy pieniądze. Czynna jest elektroniczna skarbonka, trwają nadal internetowe aukcje. Na pełną informację na temat tego, ile Elbląg zebrał pieniędzy trzeba będzie poczekać.

EŁK i inne miasta

Na ulicach Ełku pieniądze zbierało ponad 250 wolontariuszy, w niewielkiej Białe Piskiej było ich 30. 37 wolontariuszy z Gołdapi kwestowało m.in. w Żytkiejmach i Dubeninkach. Największą atrakcją, jak co roku, były licytacje.

W Ełku talentami kulinarnymi pochwalił się prezydent miasta. Na aukcji można było wylicytować ciasto, który w dowolnym terminie upiecze włodarz miasta oraz godzinę jego pracy, np. w ogrodzie. Do wylicytowania był również srebrny mercedes Benz z 1989 roku. W Giżycku z kolei na aukcji pojawił się rejs z burmistrzem miastem.

Ełcki sztab WOŚP udostępnił numer telefonu, pod który można było dzwonić i za pomocą blika przelać wybraną kwotę bez wychodzenia z domu.

To drugi finał WOŚP wspierający oddziały laryngologii – poprzedni był w 2008 roku. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią koronawirusa 29. finał WOŚP został przeniesiony z 10 stycznia na dziś. W zbiórce publicznej w wielu miastach Polski uczestniczy prawie 120 tysięcy wolontariuszy. Zarejestrowano także 79 sztabów, biorących udział w kweście za granicą.

W województwie warmińsko-mazurskim działa 59 sztabów WOŚP. Utworzono je zarówno w dużych miastach, takich jak: Olsztyn, Elbląg, Ełk, Działdowo, Ostróda, Braniewo, Pasłęk, Mrągowo, Giżycko, czy Kętrzyn. Mniejsze sztaby działają między innymi w: Biesalu, Dąbrównie, Gietrzwałdzie, Zalewie, Korszach, Kurzętniku, Pieckach, czy Łukcie.

Wirtualne puszki, 330 wolontariuszy kwestujących na ulicach, gadżety oraz licytacje i relacje w Internecie – tak wygląda finał WOŚP w Olsztynie. W stolicy regionu są trzy sztaby zorganizowane przez Warmińsko-Mazurski Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża, Związek Stowarzyszeń Razem w Olsztynie oraz Zespół Szkół Budowlanych.

W Zajezdni Trolejbusowej w olsztyńskim Parku Centralnym działało specjalne studio, z którego można było śledzić transmisję online. W ubiegłym roku podczas olsztyńskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy uzbierano rekordową sumę ponad 574 tysięcy złotych.

W całym kraju zbiórka odbywa się w tradycyjnej formie – do puszek oraz w internecie. O godzinie 20 akcję zakończyło „Światełko do Nieba”. Po północy mają zostać podane wstępne wyniki zbiórki WOŚP.

Fot. Sztab WOŚP Elbląg

Fot. Sztab WOŚP Elbląg

Fot. Sztab WOŚP Elbląg

29. finał WOŚP w Olsztynie. Fot. W.Chromy

29. finał WOŚP w Olsztynie. Fot. W.Chromy

29. finał WOŚP w Olsztynie. Fot. W.Chromy

29. finał WOŚP w Olsztynie. Fot. W.Chromy

29. finał WOŚP w Olsztynie. Fot. W.Chromy

29.finał WOŚP. Fot. Łukasz Widziszowski

29.finał WOŚP. Fot. Stora Enso

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy

Autor: M. Zbrożek/M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko/B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w WOŚP, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Iwona Arent: Opinia wydana przez dwóch członków Komisji Weneckiej zaprzyjaźnionych z opozycją będzie bez znaczenia

Komisja Wenecka została zaproszona do Polski nieoficjalnie - powiedziała w Porannych pytaniach Radia Olsztyn posłanka Prawa i Sprawiedliwości Iwona Arent. Iwona Arent jest członkinią polskiej delegacji...

Zamknij
RadioOlsztynTV