Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gra terenowa zachęca do odkrywania Puszczy Rominckiej

Fot. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej udostępnił nową grę terenową, która zachęca do odwiedzenia tej części Mazur. Jej uczestnicy podczas wędrówki leśną ścieżką rozwiązując zadania dotrą do głazu cesarza Wilhelma.

Gra terenowa „Do cesarskiego głazu” ma pomóc w odkrywaniu ciekawych miejsc związanych z historią i przyrodą Puszczy Rominckiej. Rozpoczyna i kończy się w Stańczykach, niedaleko zabytkowych mostów kolejowych, które są najwyższymi tego typu obiektami w Polsce. Jedną z atrakcji tej leśnej trasy jest głaz upamiętniający sukcesy myśliwskie ostatniego niemieckiego cesarza i króla Prus Wilhelma II.

Przygotowaliśmy grę terenową, żeby zachęcić zwłaszcza dzieci i młodzież do wyprawy przez las i rozwijania krajoznawczych pasji. Pozwala ona poznać nie tylko piękno puszczańskiej przyrody, ale też świadectwa przeszłości

– powiedziała Anna Naruszewicz z Parku Krajobrazowego Puszczy Rominckiej.

Długość trasy wynosi 4 km, a przejście gry zajmuje do 2 godzin. Przed wędrówką należy pobrać kartę z zadaniami ze strony internetowej Parku.

Fot. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Ścieżka prowadzi m.in. na szczyt dawnego grodziska Jaćwingów i po nasypie nieistniejącego torowiska kolejowego, które rozebrała i wywiozła w 1945 roku Armia Czerwona. Pozostałością po linii kolejowej są też zbudowane na początku XX wieku mosty w Stańczykach nazywane „akweduktami Północy”. Ich wysokość to 36,5 metra, a długość 190 metrów.

Fot. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Na trasie można zobaczyć jeden z tzw. głazów Wilhelma z inskrypcjami upamiętniającymi jego myśliwskie osiągnięcia, tj. najbardziej okazałe upolowane jelenie. Są to pamiątki z przełomu XIX i XX w., gdy Puszcza Romincka była zamkniętym cesarskim rewirem łowieckim.

Park Krajobrazowy od kilku lat tworzy i modernizuje ścieżki edukacyjne i szlaki turystyczne. Powstało wiele nowych obiektów turystycznych, m.in. wieże widokowe w Stańczykach i Pobłędziu. Zwiedzający mogą skorzystać z przewodnika, folderu turystycznego i aplikacji mobilnej, co ma ułatwić poznanie Puszczy Rominckiej, która nie była dotychczas tak popularna jak inne części Mazur.

Fot. Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej

Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej położony jest między Gołdapią a Żytkiejmami, w północno-wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, przy granicy z obwodem królewieckim Federacji Rosyjskiej. Zajmuje ponad 14,5 tys. ha.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Puszcza Romincka, Stańczyki, Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej, mosty w Stańczykach
Zakończono liczenie nietoperzy. Ile ich zimuje w Puszczy Rominckiej?

Zakończyło się liczenie nietoperzy w Puszczy Rominckiej. Tamtejszy Park Krajobrazowy od 20 lat zajmuje się ochroną tych ssaków. Zima to okres, kiedy nietoperze można policzyć najłatwiej,...

Zamknij
RadioOlsztynTV