Gmina Markusy zmodernizuje oświetlenie dzięki współpracy z Energą
Energa Oświetlenie, spółka Energi z Grupy Orlen, zmodernizuje oświetlenie w budynkach gminy Markusy. Jak podała spółka, umowy zakładają wymianę 837 opraw świetlówkowych i zastąpienie ich energooszczędnymi oprawami LED, dzięki czemu zużycie energii spadnie o 60,7 proc.
Informując o planach Energi Oświetlenie, dotyczących współpracy z gminą Markusy, Energa podkreśliła, że w 2021 r. jej spółka zależna wykonała już modernizację gminnego oświetlenia ulicznego, co pozwoliło na redukcję zużycia o ponad 56 procent.
Energa Oświetlenie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, zmodernizuje oświetlenie w budynkach gminy Markusy. Podpisane umowy zakładają wymianę 837 opraw świetlówkowych i zastąpienie ich nowoczesnymi, energooszczędnymi oprawami LED. Dzięki temu zużycie energii spadnie o blisko 61 proc.
– poinformowała w czwartek Energa.
Jak podkreśliła wójt gminy Markusy Dorota Wasik, „modernizacja oświetlenia w placówkach oświatowych, świetlicach wiejskich, remizach Ochotniczych Straży Pożarnych, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej i bibliotece, to kolejny przykład owocnej współpracy naszej gminy z Energą Oświetleniem”.
Wymiana opraw pozytywnie wpłynie na środowisko i poprawi warunki pobierania nauki w szkołach i świetlicach. Liczymy także na to, ze dzięki modernizacji zmniejszymy zużycie energii i – co się z tym wiąże, zredukujemy koszty przeznaczane na ten cel
– powiedziała Wasik, cytowana w komunikacie Energi.
Według spółki, dzięki wymianie opraw w szkołach podstawowych w Zwierznie, Żurawcu, na orliku oraz w remizach Ochotniczych Straży Pożarnych, a także w świetlicach i bibliotece, „zużycie energii elektrycznej na potrzeby oświetlenia zmniejszy się o 60,7 proc., co oznacza spadek emisji CO2 do atmosfery o ponad 300 kg w ciągu roku”. Prace związane z wymianą oświetlenia rusza jeszcze w październiku.
Dotychczas przygotowano projekty nowego oświetlenia, na podstawie których wykonana będzie modernizacja. Planowane jest zastosowanie opraw emitujących światło o barwie najbardziej zbliżonej do naturalnego światła dziennego. Jest to barwa światła optymalna dla warunków akomodacyjnych oczu, minimalizuje zmęczenie oraz pozwalająca na właściwe postrzeganie barw
– przekazała Energa.
Jak zaznaczyła, „dzięki wymianie zlikwidowane zostaną dysfunkcje oświetlania aktualnego, tj. migotanie, opóźnienie uruchomienia i nierównomierność pokrycia światłem”.
Energa zapowiedziała, że do szkół na terenie gminy Markusy zostanie dostarczonych także 85 szt. lamp dezynfekcyjnych UV-C – są to urządzenia wykorzystujące światło ultrafioletowe do niszczenia struktury wirusów, bakterii, mikroorganizmów, zarodników grzybów i pleśni.
Dzięki wymuszonemu przepływowi powietrza przez hermetycznie zamkniętą komorę z promiennikami UV-C, lampy skutecznie dekontaminują powietrze, stanowiąc cenne wsparcie w walce z patogenami. Brak kontaktu promieniowania z otoczeniem pozwala na używanie tych lamp w obecności ludzi i zwierząt
– wyjaśniono w informacji.
Energa przypomniała, że w 2021 r. na terenie gminy Markusy spółka zależna Energa Oświetlenie wykonała modernizację oświetlenia ulicznego – łącznie wymieniono 300 lamp sodowych i zastąpiono je energooszczędnymi oprawami LED.
Inwestycja ta przyniosła wymierne efekty w postaci redukcji zużycia energii. Przed modernizacją roczne zużycie energii na potrzeby oświetlenia na terenie gminy wynosiły 141 916 kWh, a po wymianie opraw poziom zużycia energii wynosi 61 706 kWh. Jest to zatem redukcja o ponad 56 proc.
– oceniła spółka. Zwróciła przy tym uwagę, że znacząco poprawiono także jakość i barwę oświetlenia oraz równomierność pokrycia światłem, dzięki czemu na terenie gminy zrobiło się jaśniej i bezpieczniej.
Nie bez znaczenia jest także efekt ekologiczny. Zmniejszenie zużycia energii zaowocowało także tym, że każdego roku do atmosfery trafi o niemal 100 kg CO2 mniej
– podkreśliła Energa.
Redakcja: M. Rutynowski za PAP