Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Główny Lekarz Weterynarii: myśliwi nie mają nakazu strzelania do ciężarnych loch dzików

Fot. fotolia

– Nie jest prawdą, że myśliwi mają nakaz strzelania do ciężarnych loch dzików – czytamy w Komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii w sprawie planowanego odstrzału dzików, który odbędzie się też na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Lekarz dementuje też, że odstrzelonych ma być ponad 200 tysięcy dzików.

Liczbę 190 tysięcy sztuk zakłada się w całym sezonie łowieckim 2018/2019, czyli w okresie od 1 kwietnia 2018 roku do 30 marca 2019 roku. Polowania wykonywane będą w soboty i w niedziele, w znacznej odległości od terenów zurbanizowanych, w pasie o szerokości kilku kilometrów.

Zakończenie polowań nastąpi z końcem stycznia. Afrykański pomór świń (ASF) wystąpił u dzików w Polsce po raz pierwszy w lutym 2014 roku. Jest to śmiertelna, zakaźna oraz zaraźliwa choroba świń oraz dzików. Nie ma możliwości leczenia ASF oraz nie opracowano dotychczas skutecznej szczepionki przeciwko tej chorobie. ASF nie zagraża życiu i zdrowiu człowieka. Powoduje jednak znaczne straty dla właścicieli zwierząt oraz dla branży mięsnej.

Liczba przypadków ASF-u dzików odnotowanych od początku występowania ASF w Polsce, czyli od lutego 2014 roku wynosi 3407.

 

Autor: A. Socha
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzik, odstrzał, ASF
„Prywatnie powiedziałbym, że strzelanie do ciężarnych loch jest nieludzkie, a jako lekarz weterynarii – takie działania są konieczne”

Nie chcemy znęcać się nad gospodarką, rolnikami i producentami trzody chlewnej - mówił w Porannych pytaniach wojewódzki lekarz weterynarii Ludwik Barotszewicz. Wojewódzki lekarz weterynarii odniósł się...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV