Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Gdzie ci mężczyźni?

fot. Sławomir Ostrowski

Równouprawnienie swoją drogą, a dla mnie dżentelmeni ciągle będą w cenie. Oczywiście nie tęsknię za szarmanckim całowaniem dłoni na dzień dobry, bo z tym bywało różnie. Znałam panów, którzy najpierw ściskali rękę niczym imadło, powodując wrzynanie się pierścionków w palce, a potem odznaczali na dłoni głośnego buziaka, zostawiając przy tym swój samczy znak w postaci śliny. Znałam też takich, którzy zamiast skłonić się do pocałunku, przyciągali rękę kobiety do swojej twarzy, wyłamując jej kończynę w nadgarstku, łokciu i barku. Znałam też takich, którym jeden buziak nie wystarczył i stawiali „pieczątki” do długości rękawka. A nierzadko zdarzało się, że taki Don Juan zagalopował się, kończąc pocałunki na szyi. Brrrr

Mężczyznom chyba też ulżyło i zwyczaj witania się przez uścisk ręki stosują tylko między sobą. Zdarza się nader często, że podchodzący do grupy osób mężczyzna wita się przez uścisk ręki tylko z kolegami. Zaraz podniosą się głosy znawców kindersztuby, że to kobieta pierwsza powinna wyciągnąć rękę. Zgoda, ale jak i kiedy ma to zrobić, skoro mężczyzna podchodzi z wyciągniętą ręką najpierw do mężczyzn, a kobietom ledwie skinie głową.

Wielu mężczyzn godząc się na równouprawnienie mówi sobie tak: dobra, chciałyście – będziecie miały to wasze równouprawnienie. I trach! Noś sobie sama walizki, czy siatki. Wbij sobie sama gwoźdź, napraw kran, złóż szafę. Nie pchaj się pierwsza przez drzwi, jestem o pół roku starszy, a starsi mają pierwszeństwo! Zepsuł ci się samochód – to twój problem. Kwiaty? Przecież nie masz dziś imienin! Zapraszam cię do restauracji, ale płacimy po równo. Dziś ty płacisz za kino itp., itd…

Są mężczyźni, dla których domaganie się przez kobiety równouprawnienia czy równości, stanowi nie lada wyzwanie. Na każdym kroku obmyślają zemstę, która ma dać paniom nauczkę za sięganie po to, co do tej pory zarezerwowane było tylko dla samców. Tą zemstą jest wyrachowany brak kultury.

Odczułam to wielokrotnie na własnej skórze, np. gdy musiałam podtrzymać zamykające się za panem, a przed moim nosem ciężkie ratuszowe drzwi. Prawie codziennie jakiś znajomy omija moją rękę przy przywitaniu. Wiele razy to właśnie jakiś pan gwizdnął mi spod nosa koszyk w sklepie, czy podeptał nogi w wyścigu do kasy. Nie wspomnę już o parkingu, gdzie niektórzy panowie z triumfalną miną i politowaniem zajmują miejsce, w które właśnie miałam wjechać.

Jednak najlepszym przykładem wyrachowanej zemsty jest scenka, która do dziś budzi śmiech w naszym domu. Kilka lat temu byłam z rodzicami na działce. Traf chciał, że tatę, który coś tam budował, połamało w krzyżu. Koniecznie upierał się, że wstanie z łóżka i przywiezie przyczepkę żwiru. Nie chciałyśmy z mamą do tego dopuścić, więc w tajemnicy przed ojcem zabrałyśmy dwa szpadle i pojechałyśmy z przyczepką załadować żwir. Pracowałyśmy sprawnie, lecz po pewnym czasie z wypiekami na policzkach, ciężko dysząc, oparłyśmy się o łopaty. Zobaczył to sąsiad, który znany był w okolicy z nieprzychylnego stosunku do wyemancypowanych kobiet. A my za takie uchodziłyśmy. Podszedł do nas i uprzejmym tonem rozpoczął rozmowę: – o, widzę, że panie się bardzo zmęczyły, to ja…. W tym miejscu pełna nadziei pomyślałam sobie: – pewnie zaproponuje nam pomoc, hura! Ale sąsiad dokończył zdanie: – przyniosę wam szuflę, bo tymi szpadlami niewiele zdziałacie!

Równouprawnienie płci nie polega na zamianie ról, ale ich odgrywaniu w sprawiedliwej dla wszystkich rzeczywistości. Widać to choćby na przykładzie przełamywania stereotypu: baba do garów i wychowania dzieci, a chłop do roboty i do karczmy. Dziś już tylko nieliczni panowie rechoczą na widok mężczyzny, który pcha wózek, czy jest na tzw. tacierzyńskim. Takim mężczyznom nie uwłacza przepuszczenie kobiety przez drzwi, odsunięcie krzesła w restauracji, czy wręczenie kwiatów bez okazji. Wolą postawę macho zastąpić sprawdzoną kindersztubą. Ot, taka kultura.

Na temat dobrych manier mówi Izabela Jabłonowska właścicielka Akademii Stylu i Dobrych Manier:

00:00 / 00:00

 

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jaka będzie Al. Wojska Polskiego?

W gorącej atmosferze przebiegały konsultacje społeczne w sprawie przebudowy Alei Wojska Polskiego w Olsztynie. Pytań było wiele. Dwu, czy czteropasmowa? Czy niezbędna będzie wycinka drzew? Co...

Zamknij
RadioOlsztynTV