Fundusze sołeckie otrzymają wsparcie
Rząd przyjął nowelizację ustawy o funduszach sołeckich. Celem wprowadzonych zmian było zwiększenie liczby gmin, w których będzie wprowadzana taka forma budżetu partycypacyjnego.
Środki z funduszu sołeckiego pozwalają na realizację inwestycji, które mają poprawiać warunki życia mieszkańców głównie na terenach wiejskich. Średnio na każde sołectwo przypada 10-15 tysięcy złotych rocznie.
– To kropla w morzu potrzeb, ale każda złotówka się liczy – mówi sołtys Szczęsnego w gminie Purda, gdzie funduszu nie ma – Mariola Poko.
Innego zdania jest sołtys Wesołowa w gminie Wielbark Janusz Cierakowski. Mówi, że współpraca z wójtem układa się bardzo dobrze i ten realizuje większość z propozycji składanych przez sołtysów.
Szacuje się, że na WiM fundusz sołecki ustanawia około 60 procent gmin. Nowelizacja ustawy przede wszystkim podnosi o 10 procent wsparcie z budżetu państwa dla projektów realizowanych z funduszu sołeckiego. Pozwala też na wspólną realizację projektów przez kilka sołectw. Decyzję o tym czy utworzyć fundusz sołecki podejmują rady gmin do końca marca roku poprzedzającego. (grab/as)
Relacja Kingi Grabowskiej: