Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -16 °C pogoda dziś
JUTRO: -11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Frombork świętuje 545. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika

Pomnik Mikołaja Kopernika

Chociaż urodził się w Toruniu, to właśnie na Warmii Mikołaj Kopernik najczęściej spędzał rocznice swoich urodzin. Frombork jest miastem, w którym mieszkał najdłużej. We Fromborku jest dziś studio Bliższych Spotkań. Krzysztof Kaszubski zaprasza do godziny 14.

Uroczyste obchody 545. rocznicy urodzin kanonika Mikołaja Kopernika rozpoczną się o godzinie 16, w katedrze, uroczystej mszy przewodniczyć będzie metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński. Kazanie wygłosi ks. prof. Andrzej Kopiczko,  który swoje badania naukowe poświęcił m.in. historii Warmii.

Przy grobie wielkiego uczonego zostaną złożone kwiaty. Dalsza część uroczystości odbędzie się w szpitalu św. Ducha, który powstał pod koniec XV wieku. Tam znajduje się obecnie dział historii medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika.

O przeprowadzonych niedawno badaniach zapisków wybitnego astronoma  opowie ks. dr Tomasz Garwoliński – dyrektor Biblioteki “Hosianum” w Olsztynie.

Z okazji urodzin, dzięki uprzejmości Fundacji Nicolaus Copernicus, będzie można można zobaczyć premierowy pokaz filmu „Tajemnice De Revolutionibus” w reż. Michała Juszczakiewicza. Na projekcję zaprosi współtwórca filmu i dyrektor Fundacji Robert Szaj.

Dr Jowita Jagla, kierownik Działu Historii Medycyny Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku była gościem Izabeli Malewskiej i Krzysztofa Kaszubskiego.

K. Kaszubski: Jesteśmy w miejscu, gdzie Mikołaj Kopernik mieszkał przez lata. Dlaczego to miejsce jest tak ważne na mapie Fromborka?

Dr J. Jagla: Szpital Świętego Ducha jest to jeden z obiektów, który poza Wzgórzem Katedralnym łączy się z postacią Mikołaja Kopernika. A dokładniej z jego profesją lekarza. To jest wspaniały obiekt, który w XV wieku razem z Kaplicą powstał dzięki Fundacji Kanoników. Obiekt się rozwijał w kolejnych stuleciach. Jest wspaniałym przykładem praktykowanej idei miłosierdzia. Był to szpital, ale przede wszystkim miejsce, w którym przyjmowano ubogich. Mogli tu mieszkać, ale musieli modlić się za swoich dobroczyńców. Kiedy w 1520 roku Krzyżacy spalili m.in. kanonię Mikołaja Kopernika, to on wraz z innymi kanonikami mieszkał w okolicach szpitala. Ten stary szpital średniowieczny, jest jedynym w Polsce obiektem, w którym prezentujemy przedmioty związane z historią medycyny.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Ksiądz dr Jacek Wojtkowski, proboszcz Parafii Katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku i Dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny oraz Edyta Jurkiewicz Pilska, astronom od 1974 roku pracownik Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku byli kolejnymi gośćmi Bliższych spotkań.

K. Kaszubski: Budynek, w którym przebywamy jest bezpośrednim spadkobiercą domu Mikołaja Kopernika?

Ks. dr J. Wojtkowski: Tak. Kapituła Warmińska, kiedy przeniosła się z Braniewa do Fromborka po 1260 roku tak zorganizowała sobie życie, że wokół katedry organizowano domy, kurie, kanonie. Jesteśmy dokładnie w miejscu kanonii, w której zamieszkiwał Mikołaj Kopernik. W 1514 roku zakupił on budynek aż za 170 grzywien. Piwnice, które są pod nami są świadectwem tamtego pierwszego budynku. Wokół tego domu organizował miejsce, pavimentum z którego prowadził obserwacje.

K. Kaszubski: Czym było to pavimentum?

E. Jurkiewicz-Pilska: Pavimentum to wypoziomowana płyta. Kiedy Mikołaj Kopernik przygotował sobie kwadrant – najprostszy z trzech instrumentów astronomicznych, musiał przygotować odpowiednią płytę, na której postawił kwadrant. Kopernik był wspaniałym matematykiem i astronomem i zdawał sobie sprawę z tego, że jeżeli ten instrument nie będzie wypoziomowany, to jego wszystkie obserwacje będą obarczone sporym błędem.

K. Kaszubski: Kim jest kanonik?

Ks. dr J. Wojtkowski: Jest to grupa duchownych wspierająca biskupa diecezji w zarządzie. W Kapitule, która była tu utworzona było 16 kanoników, którzy mieli określone przywileje i obowiązki. Tak jest i do dzisiaj.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Jak ściągnąć turystów do Fromborka i co miasto może zaoferować turystom o tym Małgorzata Wrońska, burmistrz Miasta i Gminy Frombork.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Co łączy Olsztynianina z Fromborkiem i jak zwiedza się Warmię i Mazury z Mikołajem Kopernikiem? Opowiadał Marian Jurak z PTTK w Olsztynie, honorowy obywatel Fromborka.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00
00:00 / 00:00

Maja Dzieciątek z Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny i ksiądz Jacek Wojtkowski o planach remontowych.

Posłuchaj rozmowy

O książkach związanych z Mikołajem Kopernikiem mówił ksiądz dr Tomasz Garwoliński – Dyrektor Biblioteki Hosianum.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

O kulisach wydania dzieła Mikołaja Kopernika opowiadał na antenie Radia Olsztyn Robert Szaj, twórca filmu „ Tajemnice de Revolutionibus”, dyrektor Fundacji Nicolaus Copernicus.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Redakcja: BSChromy/D. Kucharzewska/ A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Mikołaj Kopernik
Naukowcy wypełniają białe plamy w życiorysie Mikołaja Kopernika

 Mówił po polsku? Jakie miejsca odwiedził? To pytania, na które starali się odpowiedzieć historycy, znawcy życiorysu Mikołaja Kopernika. Na Warmii  astronom spędził 40 lat. Wykłady odbyły...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV