Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Falstart testów w aptekach. Większość czeka na dopełnienie formalności

Apteki są chętne, ale jeszcze trwają formalności. Mimo zapowiedzi resortu zdrowia, na Warmii i Mazurach nie ma możliwości zrobienia darmowego testu na koronawirusa w aptekach.

Te punkty, które są chętne do przeprowadzania testów w kierunku SARS-CoV-2, mogą się zgłaszać do regionalnego oddziału NFZ. Olsztyński oddział na razie prowadzi weryfikację aptek – konieczne jest sprawdzenie, czy są wyznaczone odpowiednie pomieszczenia do przeprowadzania testów, zapewniona odzież ochronna i miejsce do składowania niebezpiecznych odpadów.

Na stronie pacjent.gov.pl można znaleźć wykaz aptek, które będą przeprowadzać testy. W regionie są teraz trzy takie punkty – w Olsztynie, Kisielicach i Biskupcu, ale jak powiedzieli nam farmaceuci, w czwartek jeszcze nie będzie możliwe wykonanie u nich testu. Czekają na dopełnienie formalności.

Jak powiedział wiceprezes olsztyńskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej Konrad Okurowski, część aptek z regionu zgłosi się do programu testowo, inne będą jeszcze czekać, aż wszystkie procedury zostaną już wdrożone. Farmaceuci mają przeprowadzać szybkie testy antygenowe, na które nie będzie konieczne skierowanie, a testy będą bezpłatne.

00:00 / 00:00

Wynik, widoczny po kilku minutach, znajdzie się w systemie ewidencji i  w Internetowym Koncie Pacjenta. Jeśli będzie pozytywny, zostanie nałożona izolacja.

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w apteka
Od dziś darmowe testy w aptekach. Czy placówki są na to gotowe?

Czy apteki będą już od dziś wykonywać testy na koronawirusa? Umożliwia to komunikat ministra zdrowia, który publikuje m.in. Okręgowa Izba Aptekarska w Olsztynie. W rzeczywistości najpierw...

Zamknij
RadioOlsztynTV