Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Fabryka w Wielbarku zwolni 150 pracowników. Przez pandemię zakład musi zmniejszyć produkcję

Wielbark. IKEA Industry. Fot. Łukasz Węglewski

Mazurska fabryka IKEA w Wielbarku koło Szczytna zamierza zwolnić 150 pracowników z 1600 osobowej załogi.

Dyrektor zarządzająca IKEA Industry Wielbark Anna Gawryszczak tłumaczy w przesłanym Radiu Olsztyn oświadczeniu, że zakład musi dostosować poziom produkcji do mniejszego popytu na meble, który jest związany głównie z pandemią.

Mając na uwadze stabilne funkcjonowanie firmy w perspektywie długoterminowej, niestety musieliśmy podjąć decyzję o redukcji zatrudnienia w IKEA Industry Wielbark. Przestrzegamy wszystkich wymogów prawnych i staramy się zrobić więcej, niż wymaga od nas prawo w tym zakresie. Pracujemy nad planem, w którym uwzględniamy indywidualne potrzeby pracowników dotkniętych tą sytuacją. Naszą ambicją jest pomóc im w znalezieniu nowej pracy lub przekwalifikowaniu się

– czytamy w oświadczeniu.

Dyrektor Gawryszczak dodała, że w zakładzie w Wielbarku, który produkuje meble z litego drewna, obecnie zmniejszono tempo produkcji i wprowadzono tymczasowe przestoje.

W warunkach ograniczonej produkcji, prowadzimy działania związane z usprawnieniami i organizujemy szkolenia dla naszych pracowników. Wprowadziliśmy również modele wynagrodzeń, które zapewniają stabilność dochodów naszym pracownikom w niepewnych czasach pandemii

– informuje dyrektor zarządzająca IKEA Industry Wielbark.

00:00 / 00:00

IKEA Industry to 43 zakłady produkcyjne w 9 krajach. Około połowa produkcji jest zlokalizowana w Polsce, gdzie firma zatrudnia 10 tysięcy pracowników w zakładach w 12 miejscowościach.

Na Warmii i Mazurach IKEA ma dwa zakłady: ten w Wielbarku i drugi w Lubawie. Jak poinformowało nas Biuro Prasowe IKEA Industry, w zakładzie w Lubawie nie są planowane zwolnienia grupowe. W oświadczeniu czytamy, że zarząd analizuje obecną sytuację i prowadzi rozmowy z lokalnymi przedstawicielami związków zawodowych, aby znaleźć najlepsze rozwiązania dla pracowników i firmy.

Przypomnijmy, że wcześniej grupowe zwolnienia zapowiedziały też dwa inne duże zakłady na Warmii i Mazurach. Zakład odzieżowy w Iławie wypowiedział pracę 176 osobom do końca czerwca, a firma meblarska w Kętrzynie zgłosiła do zwolnienia 126 osób do końca lipca. Obie firmy tłumaczą to zmniejszonymi zamówieniami na swoje wyroby.

Autor: W. Chromy
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zakład, Wielbark, zwolnienia, IKEA Industry, koronawirus
Poniedziałek bez nowych zakażeń koronawirusem na Warmii i Mazurach. Ministerstwo Zdrowia opublikowało raport

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 139 osób, w tym u 42 osób z woj. śląskiego – podało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia. Łącznie...

Zamknij
RadioOlsztynTV