Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 7 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ewakuacja mieszkańców Barczewa. Ponad tysiąc osób będzie musiało opuścić swoje mieszkania

Ponad tysiąc mieszkańców Barczewa koło Olsztyna trzeba będzie ewakuować w sobotę z powodu niewybuchu.

Pocisk z II wojny światowej znaleziono podczas prac budowlanych przy ulicy Wiejskiej. Żeby saperzy mogli go bezpiecznie wydobyć, trzeba będzie ewakuować mieszkańców kilku ulic: Wiejskiej, Warmińskiej, Zielonej, Widokowej, Nadrzecznej, Północnej i osiedla Zielone Wzgórze – poinformował Radio Olsztyn zastępca burmistrza Barczewa Piotr Mostek.

00:00 / 00:00

Ewakuacja ma rozpocząć się jutro około godziny 8. Będą w niej pomagać żołnierze WOT, strażacy i policjanci. Opracowywane są szczegóły akcji i wyznaczane miejsca, do których będą mogły udać się osoby przebywające na kwarantannie.

Akcja wydobycia pocisku planowana jest na godzinę 11. Do tego czasu mieszkańcy nie mają się czego obawiać, bo pocisk jest pilnowany przez policjantów – zapewnia zastępca burmistrza Barczewa Piotr Mostek.

00:00 / 00:00

Do czasu zakończenia akcji przez saperów, w godzinach 11 – 14 planowane jest zamknięcie drogi krajowej nr 16 na odcinku od Łęgajn do skrzyżowania z drogą wojewódzką na Jeziorany. Kierowcy podróżujący „szesnastką” na odcinku Olsztyn – Mrągowo będą kierowani na objazdy.

Niewybuch odkryty w wykopie budowlanym przy ul. Wiejskiej to prawdopodobnie pocisk artyleryjski kalibru 120 mm, który ma zasięg rażenia 500 m, więc na takim obszarze konieczna jest ewakuacja. Znalezisko zabezpiecza policja do czasu, aż pocisk zostanie zabrany przez patrol rozminowania.

Urząd miasta Barczewa zapowiedział, że szczegółowe informacje dotyczące sposobu i miejsca ewakuacji mieszkańców podane zostaną dziś po południu za pośrednictwem m.in. mediów i ulotek roznoszonych po domach.

Autor: W.Chromy
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w niewybuch, Barczewo, pocisk, ewakuacja
Zakończyła się akcja wydobycia niewybuchu w Lesie Miejskim

W Lesie Miejskim w Olsztynie zakończyła się akcja podejmowania niewybuchu z czasów II wojny światowej. Odkryto go wczoraj w pobliżu Alei Wojska Polskiego, jednej z głównych...

Zamknij
RadioOlsztynTV