Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 6 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ełk przygotowuje się na relokację uchodźców z większych miast

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Przygotowujemy się na przyjęcie grup uchodźców z Ukrainy, którzy mogą zostać relokowani z większych miast w kraju – poinformował  prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz. Miasto przystosowuje m.in. miejsca zakwaterowania w placówkach edukacyjnych.

Zdaniem Andrukiewicza, należy spodziewać się, że z rejonów, w których w tej chwili jest bardzo tłoczno, czyli Warszawy, Krakowa czy miast przygranicznych, będzie następowała relokacja uchodźców do mniejszych miejscowości, w tym Ełku.

Staramy się być na to przygotowani, wyznaczamy w naszych placówkach edukacyjnych po około 20 miejsc, tak, by pomieszczenia nie były zatłoczone. Uchodźcom trzeba zapewnić nocleg i wyżywienie, dostęp do pryszniców, ale jednocześnie możliwość zachowania intymności. Te sale są już częściowo wyposażone w łóżka i materace, pozostałe zostaną doposażane

– powiedział Tomasz Andrukiewicz.

Jak zaznaczył, takie miejsca zakwaterowania będą uruchamiane na podstawie ewentualnych dyspozycji wojewody warmińsko-mazurskiego. Dodał, że w razie konieczności miasto mogłoby również przygotować dodatkowe miejsca w halach sportowych, w których uchodźcy przebywaliby kilka dni.

Władze Ełku szacują, że obecnie w mieście jest około 200 rodzin uchodźców, głównie kobiet z dziećmi, ale są też osoby starsze i niepełnosprawne. Część z nich znalazła schronienie w budynku ośrodka interwencji kryzysowej, w którym jest 20 mieszkań. Zdecydowana większość zatrzymała się jednak w prywatnych kwaterach, często u krewnych i znajomych, którzy tutaj pracują. Znaczna część uchodźców przyjechała z Charkowa, bo w Ełku działa firma, która ma jeden ze swoich zakładów w tym ukraińskim mieście.

Według prezydenta Andrukiewicza, pełne dane o liczbie uchodźców w Ełku będą znane, gdy dokonają oni rejestracji pobytu w mieście. Od środy w ełckim magistracie będzie działał punkt przyjmowania wniosków o przyznanie numeru PESEL, co jest potrzebne do uzyskania późniejszych świadczeń systemowych czy rejestracji w urzędzie pracy.

Miasto deklaruje też, że wszystkie dzieci z Ukrainy są obejmowane opieką szkolną, a uchodźcy potrzebujący wsparcia mogą korzystać z pomocy psychologa. W Ełckim Centrum Kultury organizowane są lekcje nauki polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. Funkcjonuje też ełcka infolinia 886 935 870, gdzie można uzyskać podstawowe informacje nt. zakwaterowania, wyżywienia czy innej formy pomocy.

Autor: M. Boguszewski (PAP)
Redakcja: A. Niebojewska

Numer PESEL dla uchodźców. Dlaczego ważne jest jego uzyskanie?

 

W Ełckim Centrum Kultury uczą się języka polskiego

Więcej w Ełk, wojna, Ukraina, uchodźcy
Jens Stoltenberg: 24 marca nadzwyczajny szczyt NATO w Brukseli

Nadzwyczajne spotkanie szefów państw i rządów państw NATO odbędzie się 24 marca w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli - ogłosił we wtorek szef NATO Jens Stoltenberg....

Zamknij
RadioOlsztynTV