Elblążanie oddali hołd weteranom wojny polsko-bolszewickiej
Kilkunastu elblążan oddało hołd weteranom wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku, którzy po drugiej wojnie światowej byli związani z Elblągiem. Główne uroczystości odbyły się przy Krzyżu Katyńskim – w centralnej części cmentarza Agrykola.
Organizatorką wydarzenia była dziennikarka Grażyna Wosińska.
Krzyż Katyński na tym cmentarzu jest symbolem walki z komunistycznym zniewoleniem. Przecież ci moi bohaterowie w 1940 roku mogliby zostać zamordowani w Katyniu. Ich koledzy zostali zamordowani w Katyniu. Podczas czasów PRL-u i wcześniejszych, o Katyniu i wojnie polsko-bolszewickiej nie wolno było mówić. Za to ludzi szli do więzienia
– powiedziała Wosińska Radiu Olsztyn.
Jednym z uczestników uroczystości był Stanisław Rosnowski, wnuk pochowanego na elbląskim cmentarzu pułkownika Stanisława Rosnowskiego, kawalera Virtuti Militari.
Życzmy sobie, żeby to nigdy nas nie dotknęła następnego pokolenia żadnego i zauważmy że po stu latach na wschodnich rubieżach znowu stoi ta sama armia. Więc musimy stawić opór temu co się dzieje wokół nas
– powiedział Stanisław Rosnowski, wspominając losy swojego dziadka.
Wśród pochowanych na elbląskich cmentarzach weteranów wojny polsko-bolszewickiej są też odznaczony dwukrotnie Virtuti Militari oraz czterema Krzyżami Walecznych pułkownik Bronisław Jan Schlichtinger oraz Feliks Kamiński, który w 1920 roku bronił Warszawy przed bolszewikami, a w latach 1940 -1942 był więźniem NKWD. W 1944 roku Kamiński walczył pod Monte Cassino.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: M. Rudy
Redakcja: K. Ośko