Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 30 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg pożegnał Józefa Gburzyńskiego pierwszego prezydenta miasta po ’89 roku

Józef Gburzyński. Fot. www.portel.pl

Na cmentarzu komunalnym Dębica w Elblągu pochowano Józefa Gburzyńskiego, pierwszego prezydenta Elbląga po 1989 roku.

Zmarł 15 lutego w wieku 69 lat. Mowę pożegnalną  wygłosił prezes Prawa i Sprawiedliwości. Jarosław Kaczyński wspominał pierwszego prezydenta Elbląga w kontekście historii miasta z przełomu lat 80. i 90. zeszłego wieku.

Józef Gburzyński, w grudniu 70. roku był uczestnikiem strajku w elbląskim Zamechu, a 6 lat później akcji protestacyjnej w tym zakładzie. W sierpniu 1980 był przewodniczącym Komitetu Strajkowego w Zamechu, a we wrześniu wstąpił do „Solidarności” i był przewodniczącym Komisji Zakładowej.

Po wprowadzeniu stanu wojennego zajął się dystrybucją niezależnych pism „Zwyciężymy” i „Opornik Elbląski”, organizował niejawne struktury NSZZ „Solidarność”. Aresztowany 13 listopada 1982 roku. Zwolniono go na mocy amnestii po ośmiu miesiącach.

Od 1990 do 1994 roku był radnym i jednocześnie prezydentem Elbląga.  W 2003 roku założył Stowarzyszenie Osób Represjonowanych i Poszkodowanych w latach 1980-90 Regionu Elbląskiego. W 2008 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w 2015 roku otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

Zdjęcie jest ilustracją do informacji. Fot. fotolia

Autor: WChromy za Elbląg24
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmierć, Elbląg, pogrzeb, cmentarz, zamech, Dębica
Poszukiwany 56-latek z Elbląga nie żyje. Ciało znaleziono w lesie

 Mężczyzna zaginął na początku lutego. Jak twierdzi jego rodzina - wyszedł rano z mieszkania i od tej pory z nikim się nie kontaktował.  Ciało 56-latka znalazł...

Zamknij
RadioOlsztynTV