Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Elbląg nie obchodzi rocznicy wprowadzenia stanu wojennego

Pomnik Ofiar Grudnia’70 w Elblągu. Fot. Krzysztof Borzęcki

Zgodnie z decyzją ówczesnych opozycjonistów, dla których 13 grudnia 1981 roku był początkiem długotrwałych represji i prześladowań, obchodów rocznicowych nigdy w mieście nie było.

Tak jak co roku pod Pomnikiem Ofiar Grudnia 70, który stanął w Elblągu dzięki Solidarności niedługo przez wybuchem Stanu Wojennego, zapłoną znicze.

W Elblągu funkcjonowała bardzo silna organizacja Solidarności. Jej działacze byli w krajowych władzach związku. Stworzyli także jego silne struktury w ówczesnym województwie elbląskim. Mimo dotkliwych represji, krótko po wprowadzeniu stanu wojennego zawiązały się podziemne struktury elbląskiej Solidarności, które nigdy nie zostały rozszyfrowanie i rozbite przez służbę bezpieczeństwa.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

00:00 / 00:00

 

Autor: M.Stankiewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, znicz, stan wojenny
„Zapal światło wolności”. Krzysztof Kierski z IPN zachęca do zapalenia świeczki symbolizującej pamięć o ofiarach stanu wojennego

Celem wprowadzenia stanu było zniszczenie Solidarności i wielkich nadziei Polaków na pokojową zmianę sytuacji w kraju - mówił goszczący w Porannych pytaniach Krzysztof Kierski z Biura...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV