Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., STYL i ZDROWIE, Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo
E-narkotyki, czyli ćpanie przez oglądanie
O narkotykach słyszał z pewnością każdy z nas. Nowością, która wzbudza ogromne emocje, a jednocześnie wciąż jest dość mało znana, są tak zwane e-narkotyki. Eksperci alarmują, że mogą być one równie niebezpieczne, jak klasyczne używki.
W ubiegłym roku w Polsce sprzedano około 100 milionów sztuk jednorazowych e-papierosów. To trzy razy więcej niż rok wcześniej. Sięgają po nie już 11-latkowie.
Młodzi ludzie w poszukiwaniu nowych doznań, a czasami ze zwykłej ciekawości, sięgają po niebezpieczne dla zdrowia narkotyki. Nowym zagrożeniem są tzw. e-narkotyki, które odurzają dźwiękiem lub światłem.
Chodzi o odpowiednio przygotowane dźwięki, o określonej częstotliwości w postaci tzw. fal Theta czy patrzenie w komputer, który wyświetla obrazy i animacje mogące wywołać oszukanie naszego mózgu
– przestrzegał Radosław Gruz z olsztyńskiego sanepidu.
Hipnotyzująca muzyka może być naprawdę niebezpieczna. Mechanizm uzależnienia działa bowiem tak samo, niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z narkotykami czy alkoholem. W każdym przypadku może doprowadzić do poważnych zaburzeń funkcjonowania w każdej sferze życia.
Chcąc uświadomić młodzieży jak niebezpieczne potrafią być różnego typu używki, inspektorzy powiatowych stacji sanepidu od początku wakacji odwiedzają obozy i kolonie w województwie warmińsko-mazurskim i rozmawiają nie tylko o higienie, kleszczach, ale przede wszystkim o substancjach odurzających i konsekwencjach ich zażywania.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: I. Malewska
Redakcja: Ł. Sadlak
PRZECZYTAJ TAKŻE
-
Bliższe Spotkania - 03.07.2024
-
Na rynku pojawił się nowy dopalacz. Może doprowadzić do śmierci już po pierwszym użyciu
-
Sprawa handlu dopalaczami w Olsztynie przejęta przez prokuraturę regionalną w Białymstoku
-
Mimo, że liczba zatruć dopalaczami spadła, to nadal jest ich dużo. Najnowsze dane opublikował Główny Inspektorat Sanitarny