Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Regiony, Szczytno, Węgorzewo
„Dzwoni oszust, rozłącz się!” Ważna kampania policjantów z Warmińsko-Mazurskiego
Tylko w tym roku na Warmii i Mazurach oszuści wyłudzili różnymi metodami od swoich ofiar prawie 2 miliony złotych. W skali całego kraju ta suma i liczba poszkodowanych jest wielokrotnie większa.
Dlatego ruszyła kampania: „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”.
Przestępcy często wykorzystują tzw. metodę na policjanta i podszywając się pod funkcjonariuszy, pod pozorem współpracy z policją, zabierają swoim ofiarom oszczędności całego życia
– mówiła mł. asp. Marta Kacprzyńska w Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.
O oszustwach popełnianych tzw. metodą na wnuczka i jej podobnymi, mówi się od wielu lat. Ludzie stali się ostrożniejsi, a przestępcy zmodyfikowali metody działania. Od pewnego czasu wyłudzają pieniądze, podszywając się pod policjantów, prokuratorów, pracowników banków bądź inne osoby reprezentujące urzędy lub instytucje. Celują przy tym przede wszystkim w określoną grupę osób – seniorów, w których powaga urzędu budzi zaufanie i poczucie obowiązku wykonywania poleceń.
Policjanci z Warmii i Mazur przygotowali kampanię informacyjną.
Głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom regionu, jak niebezpieczni i podstępni mogą być oszuści oraz jak nie paść ofiarą ich perfidnego działania, ale także przypomnienie, jakie faktyczne uprawnienia mają funkcjonariusze
tłumaczyła Kacprzyńska.
Dzwoni oszust! Rozłącz się!
Mechanizm działania przestępców, niezależnie od wieku potencjalnej ofiary, jest zawsze taki sam. Oszuści podają się za policjanta i informują o realizowanej akcji. W zależności od rozmówcy, wyczuwając podatność rozmówcy na pewne schematy, modyfikują rozmowę na bieżąco. Powołują się na przykład na policyjne procedury, obowiązujące prawo, grożą konsekwencjami za niewykonanie poleceń, wywołując tym samym w rozmówcy przekonanie, że jego obywatelskim obowiązkiem jest pomóc służbom. Nakręcają spiralę emocji, wywołują presję, nie pozwalają na zastanowienie się, analizę tej „filmowej” sytuacji, wykorzystują chęć pomocy, roztaczają aurę tajemniczości, sprawiają, że rozmówca może czuć się wyróżniony możliwością „współdziałania ze służbami”. Ich cel jest jeden – chcą pieniędzy. Scenariusz też jest na bieżąco modyfikowany: rozmówca ma je wypłacić z banku, przelać na inne konto, przekazać obcej osobie, zostawić w umówionym miejscu.
Plakaty, komunikaty głosowe, apele, informacje
Prawdziwi policjanci od długiego czasu próbują dotrzeć z informacją o tym zagrożeniu do jak najszerszego grona odbiorców. Stąd apele, które pojawiają się na policyjnych stronach internetowych, profilach w mediach społecznościowych i lokalnych mediach.
By osiągnąć jeszcze szerszy zasięg, policjanci sięgnęli po kolejne narzędzie. W tym celu stworzone zostały m.in. plakaty, które zostaną rozmieszczone w całym regionie, w miejscach widocznych dla wielu osób. O ich przekazie mówiła mł. asp. Marta Kacprzyńska.
Mają bardzo prosty przekaz – informują o tym, czego prawdziwi policjanci nigdy nie robią i ostrzegają przed telefonami od oszustów oraz przypominają, że najlepszym rozwiązaniem jest natychmiastowe zakończenie takiej nietypowej rozmowy.
Na plakatach znajduje się kod QR, który odsyła do strony poświęconej kampanii. Celem kampanii jest jeszcze wyraźniejsze zwrócenie uwagi na takie zagrożenie oraz zachęcenie do rozmowy na ten temat w domach, wśród znajomych i bliskich. Szczególnie do rozmowy z seniorami, którzy najczęściej padają ofiarą takich bezwzględnych przestępców.
Plakaty to nie wszystko. Od poniedziałku (8 listopada) w olsztyńskich autobusach i tramwajach będzie można usłyszeć komunikaty głosowe na temat działań oszustów, na tablicach świetlnych pojawią się plansze informacyjne. Przygotowano apele do wiernych, które będą odczytywane w kościołach. Na stronie internetowej warmińsko-mazurskiej policji, w mediach społecznościowych przeczytać będzie można o metodach oszustów, o tym, jak nie dać się oszukać oraz o tym, jakie uprawnienia mają funkcjonariusze.
Razem dla bezpieczeństwa
W kampanię przygotowaną przez policjantów włączyli się także przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Policjantów, którzy wiele energii poświęcają, by utrzymać wysoki poziom zaufania społeczeństwa wobec policjantów oraz bronić dobrego imienia oraz wizerunku funkcjonariuszy.
Autor: K. Kantor / KWP Olsztyn
Redakcja: K. Ośko/M. Rutynowski