Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Dziś zbiegają się dwie tragiczne rocznice: zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej. Te wydarzenia odcisnęły się piętnem na historii Polski”

Fotografie pomordowanych w Katyniu polskich oficerów. Fot. Ł. Węglewski

Prof. Małgorzata Suświłło – prezes stowarzyszenia Akademicki Klub Obywatelski w Olsztynie oraz dr Marcin Kazimierczuk – wiceprezes Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego byli Gośćmi Bliższych spotkań.

I. Malewska: Klub jest wyjątkową organizacją, która w ostatnim czasie powołała do życia Uniwersytet Trzeciego Wieku „Na szlaku św. Jakuba”. Za nami już pierwszy, inaugurujący działalność uniwersytetu wykład. Dziś kolejne spotkanie – czego możemy się spodziewać?

M. Kazimierczuk: Inauguracja miała miejsce dokładnie dwa tygodnie temu i była bardzo udana. Szacujemy, że około 150 osób przybyło na pierwszy inauguracyjny wykład. Zabrakło krzeseł na sali, więc to była dla nas radosna chwila, bo nasze obawy o frekwencję zamieniły się w radość, że aż tyle osób przyszło. Natomiast kolejny wykład odbędzie się dzisiaj o 17 w Domu Pielgrzyma przy katedrze św. Jakuba. Ze swoim wykładem wystąpi dziekan Wydziału Prawa i Administracji ks. dr hab. profesor Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego Mieczysław Różański z tematem „Święci Europy Środkowo – Wschodniej w średniowieczu”.

I. Malewska: Jeśli chodzi o tematykę, to ona zawsze będzie koncentrować się na wartościach chrześcijańskich, patriotycznych, a to wpisuje się w dzisiejszą datę?

M. Suświłło: Rzeczywiście takie założenia – chrześcijańskie, patriotyczne – mamy wpisane w statut naszego Stowarzyszenia. Z taką myślą również, powołaliśmy Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jak wiemy, nasz region, to wspaniała mozaika kulturowa, więc chcielibyśmy stworzyć pewną wspólnotę – mimo różnorodności – narodową, patriotyczną.

M. Świniarski: Jak argumentują słuchacze przyjście do Państwa na takie wykłady?

M. Suświłło: Jeszcze nie mogę powiedzieć o doświadczeniach tego Uniwersytetu, bo dopiero mieliśmy jeden wykład, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Natomiast wiem, że jest głód wiedzy także wśród seniorów.

M. Świniarski: A jaki to jest przedział wiekowy?

M. Suświłło: Gdzieś od 55 – 60 do 90 lat.

M. Świniarski: 10 kwietnia 1940 roku to także eksterminacja polskich oficerów, ludzi kultury, ludzi związanych z wojskiem, policją, z polską państwowością, a potem 10 kwietnia 2010 roku – dokładnie 70 lat później doszło do najtragiczniejszej katastrofy lotniczej w dziejach naszego kraju. Pani Profesor, 10 kwietnia to data, która tak naprawdę na stałe piętnem odciśnie się na historii Polski?

M. Suświłło: Myślę, że na pewno tak się stanie. W tej chwili zbiegły się dwie rocznice. Pierwsza rocznica, to 79 lat od zbrodni, o której Pan wspomniał – zbrodni katyńskiej na polskiej elicie, na polskich oficerach. Druga to katastrofa naszego samolotu, którym delegacja na czele z parą prezydencką leciała na obchody 70. wówczas rocznicy tej strasznej tragedii narodowej.

Posłuchaj rozmowy

 

Redakcja: A. Dybcio za D. Kucharzewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w katastrofa Smoleńska, Zbrodnia Katyńska, Dr Marcin Kazimierczuk
Dziś mija ostatni dzień, kiedy rolnicy mogą złożyć papierowy wniosek o dopłaty. ARiMR: zachęcamy do korzystania z formy elektronicznej

Jeszcze tylko dziś rolnicy, u których w ostatnim roku nie było zmian w gospodarstwie, mogą złożyć papierowe oświadczenie zamiast e-wniosku o dopłaty bezpośrednie. Dokument potwierdza brak...

Zamknij
RadioOlsztynTV