Aktualności, Aplikacja mobilna
Dziś wchodzi w życie ustawa o sukcesji firm rodzinnych. Z nowych rozwiązań skorzysta ponad 2 miliony przedsiębiorców
Dzięki nowym regulacjom łatwiejsza będzie zmiana pokoleniowa w przedsiębiorstwach, a firmy będą mogły dalej się rozwijać, nie znikną wraz z odejściem właściciela.
Utrzymane będą umowy o pracę, kontrakty, zezwolenia, koncesje, NIP firmowy i konto firmy w banku.
W myśl nowych rozwiązań, przedsiębiorca, który jest wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), może ustanowić zarządcę sukcesyjnego. Będzie on mógł tymczasowo prowadzić firmę po śmierci właściciela – do czasu zakończenia formalności spadkowych i podjęcia przez spadkobierców decyzji w sprawie dalszych losów firmy. Oprócz tego, jeśli nie zrobił tego właściciel, zarządcę sukcesyjnego w ciągu 2 miesięcy od śmierci przedsiębiorcy mogą powołać jego spadkobiercy.
Ministerstwo zachęca przedsiębiorców, by ustanawiali zarządów sukcesyjnych swoich firm za życia. Można to zrobić online, wpisując go do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Zarządcą może zostać też na przykład prokurent, który zarządzał firmą jeszcze za życia właściciela.
Poza tym, ustawa o sukcesji ułatwia rozliczanie podatków i zwalnia z podatku od spadków osobę przejmującą przedsiębiorstwo. Adresatem nowych rozwiązań są ponad 2 miliony przedsiębiorców zarejestrowanych w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, z czego 60 procent to firmy rodzinne, które zatrudniają blisko połowę pracowników w naszej gospodarce. Ponad 230 tysięcy przedsiębiorców z tej grupy ukończyło 65 lat.
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za IAR
PRZECZYTAJ TAKŻE
- Olsztyńska firma pomoże osobom niepełnosprawnym w aktywizacji zawodowej
- Rok Edukacji Ekonomicznej. ”Trzeba oszczędzać, bo żyjemy w ciężkich czasach”
- Nielegalna praca cudzoziemców z Ameryki Południowej. Muszą opuścić Polskę
- Warsztaty, konferencje i sztuczna inteligencja. W Elblągu kończy się tydzień przedsiębiorczości