Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Dziś Światowy Dzień Oszczędzania. Jak oszczędzają mieszkańcy regionu?
Z najnowszych badań wynika, że większości Polaków udaje się zaoszczędzić miesięcznie część swoich zarobków. Co piąty Polak przechowuje gotówkę w domu. Większość z nas oszczędza jednak pieniądze trzymając je na kontach bankowych.
Nie więcej niż 10 procent miesięcznej pensji odkłada 40 procent dorosłych obywateli. 2 procent Polaków odkłada więcej jak połowę swoich zarobków, a 14 procentom nie udaje się odłożyć nic.
Wysoka inflacja spowodowała też spadek liczby osób, które wierzą, że warto jest oszczędzać pieniądze. Tak wynika z badań nad oszczędzaniem przeprowadzonych przez dr Katarzynę Sekścińską, doktor nauk społecznych w zakresie psychologii.
Zapytaliśmy mieszkańców regionu o to, jak wygląda oszczędzanie w ich przypadku.
Trudno jest oszczędzać, jak się ma najniższą krajową. Jeszcze brakuje, trzeba dorabiać (…). Są miesiące, kiedy jest lepiej, ale są też takie, kiedy trudniej coś zaoszczędzić. Jak się postaram, to oszczędzam nawet 100 zł (…). Z emerytury to nie da rady, odkładam z mieszkania, które mam na wynajem (…). Zawsze, kiedy widzę, że coś zostaje mi na koncie, to przelewam tę kwotę na inne konto, by mieć zapas na ubezpieczenie samochodu czy mieszkania (…). Ja sobie kupiłem dużą świnkę skarbonkę. Oszczędzam tak od młodych lat (…)
– powiedzieli nam mieszkańcy.
Z badań wynika także, że co piąty Polak przechowuje gotówkę w domu. Ta forma stała się dwukrotnie bardziej popularna w pandemii, niż w okresie wcześniejszych 10 lat.
31 października jest Światowym Dniem Oszczędzania.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J. Golon
Redakcja: A. Niebojewska