Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 16 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś obchodzimy uroczystość Wszystkich Świętych. W świadomości niektórych nadal pozostaje Świętem Zmarłych

Cmentarz na Dębicy. Fot. M. Stankiewicz

1 listopada w Kościele katolickim obchodzone jest święto Wszystkich Świętych. Dla wielu  dzień , w którym odwiedzamy groby i palimy znicze oraz modlimy się za dusze zmarłych jest dniem smutku i zadumy.Tego dnia w kościołach oddaje się cześć Wszystkim Świętym, czyli osobom które „już cieszą się radością życia w niebie i orędują u Pana Boga”.

Należą do nich nie tylko kanonizowani i błogosławieni, ale także święci bezimienni wierni, którzy nigdy nie zostaną wyniesieni na ołtarze, a którym Kościół w sposób szczególny chce w tym dniu oddać hołd. Radosny charakter uroczystości Wszystkich Świętych podkreśla biały kolor szat liturgicznych, które zakładają księża. Ten dzień przypomina wiernym, że mają tak żyć, aby trafić do nieba, ponieważ każdy jest powołany do świętości, niezależnie od tego jaką drogę wybrał. Dlatego charakter tego święta jest bardziej radosny, bo przypomina o obietnicy ujrzenia Pana Boga twarzą w twarz. Dodatkowo  ma pokazać, że Kościół to wspólnota tych, którzy żyją na ziemi ze świętymi, a święci są gotowi im pomagać.

Przyjęło się, że groby bliskich odwiedza się 1 listopada, m.in. dlatego, że pierwszy dzień tego miesiąca jest dniem wolnym od pracy. W czasach PRL nie obchodzono uroczystości Wszystkich Świętych, ale Święto Zmarłych, które wciąż jest tak nazywane przez wiele osób. Ówczesna władza próbowała nadać świętu charakter świecki.

2 listopada Kościół modli się za wszystkich zmarłych, którzy „jeszcze nie dostąpili radości oglądania Boga twarzą w twarz i przebywają w czyśćcu”. Ten dzień nazywany jest Dniem Zadusznym, inaczej Zaduszkami.

Oba święta są obchodzone także przez część wyznawców innych religii oraz osoby bezwyznaniowe i niewierzące. Mają być wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

Na olsztyńskich cmentarzach zostaną odprawione msze święte w intencji zmarłych:
14.00 – cmentarz komunalny w Olsztynie (ul. Poprzeczna). Msza święta pod przewodnictwem Arcybiskupa Józefa Górzyńskiego, Metropolity Warmińskiego. Po niej odbędzie się procesja żałobna.

14.00 – cmentarz komunalny w Dywitach (ul. Wadąska)

12.00 – cmentarz parafialny św. Wawrzyńca w Olsztynie (Gutkowo – ul. Żurawia)

Redakcja: A.Podbielska
Źródło: archwarmia.pl/IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w cmentarz, modlitwa, zaduszki, groby, msza, Wszystkich Świętych
Olsztyn, Elbląg, Ełk. Sprawdź, jak dojechać na cmentarze

W związku z obchodami dnia Wszystkich Świętych wokół większości cmentarzy na Warmii i Mazurach zmieni się organizacja ruchu.  Kierowcy powinni się uzbroić w cierpliwość i zrezygnować...

Zamknij
RadioOlsztynTV