Dziś Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”
Dziś po raz 12. odbędzie się Narodowe Czytanie. Rok temu wspólną lekturą Polaków były romantyczne “Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. W tym roku nadszedł czas na pozytywizm i “Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
Ogólnopolską akcję organizuje Kancelaria Prezydenta RP, przy wsparciu Narodowego Centrum Kultury. W sobotę, 9 września w Warszawie miłośnicy literatury spotkają się tradycyjnie w Ogrodzie Saskim.
Narodowe Czytanie w Radiu Olsztyn zainaugurujemy po godzinie 12.00 w audycji Bliższe Spotkania. Fragmentów „Nad Niemnem” w interpretacji aktorki olsztyńskiego Teatru Jaracza Katarzyny Kropidłowskiej oraz interesujacych rozmów dotyczących tej lektury będzie można posłuchać również w audycji Koktajl Kulturalny.
Akcja Narodowego Czytania została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później przeczytano Trylogię Henryka Sienkiewicza.
W 2015 roku w warszawskim Ogrodzie Saskim Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser–Dudą rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, a w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Akcja Narodowego Czytania w 2018 roku miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości para prezydencka zaprosiła do lektury „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, „Antologii Niepodległości” – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej.
W 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Nowele zostały wybrane przez parę prezydencką z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta.
Lekturą Narodowego Czytania 2020 była „Balladyna” Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej, a w 2022 roku – w Roku Romantyzmu Polskiego – w całej Polsce i na świecie odbyło się Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
Autor: Ł. Sadlak