Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dziś ma zapaść wyrok w procesie oskarżonego o gwałt byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego

Czesław Jerzy Małkowski. Fot. P.Getka

Proces zakończył się 18 grudnia. Sprawa byłego prezydenta Olsztyna toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Dziś Sąd Rejonowy w Olsztynie ma ogłosić wyrok.

Proces toczył się za zamkniętymi drzwiami. Zeznawała m.in. pokrzywdzona kobieta, która jest oskarżycielem posiłkowym w tej sprawie. Sędziowie przesłuchali też drogą wideokonferencji biegłych, którzy wydawali opinie psychologiczne dotyczące pokrzywdzonej.

Zakończony proces był już drugim. W 2015 roku Sąd Rejonowy w Ostródzie skazał Małkowskiego na 5 lat więzienia oraz zakazał przez 6 lat sprawowania kierowniczych stanowisk w jednostkach samorządu terytorialnego. Były prezydent został wówczas uznany za winnego zgwałcenia urzędniczki, która była w ostatnich tygodniach ciąży oraz jej molestowania. W ocenie sądu czynów tych miał się dopuścić, wykorzystując relację zależności.

Sąd Okręgowy w Elblągu rozpatrując apelację uchylił jednak wyrok i sprawę skierował do ponownego rozpoznania przez sąd pierwszej instancji. Rozpatrywał ją Sąd Rejonowy w Olsztynie.

Czesław Jerzy Małkowski był prezydentem Olsztyna od 2001 roku, przez prawie dwie kadencje do 2008 r., gdy mieszkańcy Olsztyna odwołali go w referendum lokalnym po wybuchu tzw. seksafery w ratuszu. Mimo toczącego się śledztwa, a potem nierozstrzygniętej sprawy przed sądem, Małkowski trzykrotnie w 2010, 2014 i 2018 r. kandydował na prezydenta Olsztyna. Za każdym razem przegrywał w drugiej turze z obecnym włodarzem miasta Piotrem Grzymowiczem. Zdobywał natomiast mandat radnego, który obecnie także sprawuje.

Czesław Jerzy Małkowski. Fot. P. Getka

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

Więcej w sąd, wyrok, gwałt
Sąd wygasił mandaty trzem radnym z Korsz

Sąd Okręgowy w Olsztynie uwzględnił protest wyborczy dotyczący wyborów do Rady Miejskiej Korsz i wygasił mandaty trzem radnym. Wybory w okręgach, z których zostali oni wybrani...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV