Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

76. rocznica napaści na Polskę

Fot. Łukasz Węglewski

Mija 76 lat od wybuchu II wojny światowej. Pierwsze bomby spadły 1 września na Wieluń o 4:40. Pięć minut później pierwsze niemieckie pociski spadły na Westerplatte.

Uroczystości w rocznicę ataku na Westerplatte rozpoczęły się punktualnie o 4:45 przy pomniku Obrońców Wybrzeża. Uczestniczyli w nich między innymi prezydent Andrzej Duda i premier Ewa Kopacz.

Uroczystości w miastach na Warmii i Mazurach

Bartoszyce
W Bartoszycach uroczystość upamiętniającą 76. rocznicę wybuchu II wojny światowej rozpczęły się pod pomnikiem na Placu Boh. Westerplatte. Uczestnicy złożyli znicze i minutą ciszy uczcili pamięć wszystkich poległych.

Elbląg
Elbląskie obchody 76. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w miejscu pamięci przy Krzyżu Katyńskim na Cmentarzu Agrykola. Miały specjalną, wojskową asystę. Był Apel Poległych i salwa honorowa, a także przemówienia i składanie kwiatów.

Przed uroczystością prezydent Elbląga złożył kwiaty na grobach żołnierzy: generała brygady Bolesława Nieczui-Ostrowskiego – uczestnika kampanii wrześniowej i żołnierza Armii Krajowej, pułkownika Bronisława Jana Szlichtingera – żołnierza kampanii wrześniowej i strzelca Bronisława Korko, obrońcy Westerplatte, kawalera Orderu Virtuti Militari.

Kętrzyn
O godz. 18 w Bazylice św. Jerzego odbyła się Msza święta, po której nastąpił przemarsz na Plac Armii Krajowej i złożenie kwiatów pod Pomnikiem w Hołdzie Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Polakom Obrońcom Ojczyzny 1939–1956.

Olsztyn

Fot. Daniel Wojciechowski

W Olsztynie oficjalne uroczystości odbyły się na cmentarzu żołnierzy radzieckich przy ul. Szarych Szeregów. Udział wzięli przedstawiciele władze miasta i województwa, organizacji kombatanckich, Wojska Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego oraz olsztyńskich szkół. Po wystąpieniach zaproszonych osób złożono kwiaty i zapalono znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary wojny. Także w południe rozległy się trwający minutę dźwięk syren alarmowych przypominających rocznicę.

Posłuchaj relacji Daniela Wojciechowskiego

00:00 / 00:00

Fot. Daniel Wojciechowski

Kilkadziesiąt osób wzięło udział w uroczystościach upamiętniających wybuch drugiej wojny światowej – na placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie. Zorganizowali je członkowie Prawa i Sprawiedliwości oraz ruchu społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Fot. Leszek Tekielski

Jak mówili uczestnicy spotkania miejsce wybrano nieprzypadkowo.

00:00 / 00:00

Fot. Leszek Tekielski

Fot. Leszek Tekielski

Uroczystości na placu Konsulatu zorganizowały środowiska prawicowe.

Fot. Leszek Tekielski

Fot. Leszek Tekielski

(msier/mstan/ltek/dwoj/as/łw)

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojna
Nasz dom w Olsztynie

Bohaterami reportażu Mariusza Borsiaka są pani Eugenia Chalecka i jej wnuczek Andrzej Bobrowicz. W maju 1945 wraz z rodzicami Eugenia Chalecka wysiada z transportu przesiedleńców z...

Zamknij
RadioOlsztynTV