Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 5 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Poświęcili życie dla ojczyzny i Boga

Fot. M. Lewiński

W regionie obchodzono Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. Uroczystości odbyły się w Działdowie, gdzie znajdował się obóz koncentracyjny i w Pasłęku.

Działdowskie obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikami ofiar obozu KL Soldau na terenie parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Jest tam także symboliczny grób arcybiskupa Antoniego Juliana Nowowiejskiego i biskupa Leona Wetmańskiego. – Działdowo było miejscem kaźni – przypomina proboszcz ks. Szymon Chachulski.

Tutaj zginęło wiele osób, w tym wielu duchownych, jak błogosławieni męczennicy działdowscy abp Antoni Julian Nowowiejski i bp Leon Wetmański, których tutaj czcimy, bo jest to również sanktuarium ich imienia.

00:00 / 00:00

Fot. M. Lewiński

Po mszy świętej uroczystości przeniosły się na teren dawnego obozu KL Soldau.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin mówił, że Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach na stałe wpisał się w kalendarz regionu.

Jest to formuła dotycząca obu totalitaryzmów, bo szczególnie nasz region został dotknięty przez nie.

00:00 / 00:00

– Naszym obowiązkiem jest pamiętać o tym, co było – mówił poseł PiS Robert Gontarz.

Jeśli chcemy budować silną tożsamość narodową, to musimy pamiętać o tych, dla których życie było mniej ważne od ojczyzny i Boga.

00:00 / 00:00

Jak mówił wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, nieuchronnie podczas tego dnia patrzymy na to, co dzieje się w Ukrainie.

Co wiąże się także z próbą narzucenia totalitarnej wizji świata. Doświadczyliśmy jako naród ogromnego cierpienia.

00:00 / 00:00

Prawdziwa liczba ofiar tego miejsca jest trudna do oszacowania. Z dostępnych informacji wynika, że do obozu trafiło około 30 tysięcy osób, z czego kilkanaście tysięcy zostało zamordowanych, w tym co najmniej 88 polskich duchownych z diecezji chełmińskiej, płockiej i łomżyńskiej.

Fot. M. Lewiński

Mszą świętą oraz złożeniem wieńców i zniczy przed pomnikiem stulecia odzyskania niepodległości w Pasłęku mieszkańcy i samorządowcy uczcili Dzień Pamięci Ofiar Obu Totalitaryzmów na Warmii i Mazurach. – Pasłęckie obchody skupiły się przede wszystkim na upamiętnieniu ofiar niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof – podkreślał burmistrz miasta Wiesław Śniecikowski.

Oddajemy hołd dziesiątkom tysięcy niewinnych osób, które zostały zamordowane w odległości 60 kilometrów od Pasłęka w Stutthofie. W pierwszym i najdłużej istniejącym niemieckim obozem koncentracyjnym na okupowanych terenach.

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

W trakcie pasłęckich uroczystości wicewojewoda warmińsko-mazurski Piotr Opaczewski przypomniał historię zniewolenia Polaków w ostatnim stuleciu.

Nowożytna historia ostatnich 100 lat to historia ciągłej walki Polaków o wolność – to była walka z dwoma potężnymi przeciwnikami. 18 stycznia to symbol, który pokazuje nasze dzieje. W nocy z 17 na 18 stycznia 1945 roku z obozu w Działdowie KL Soldau z jednej strony wycofali się Niemcy, a z drugiej do obozu wkroczyli Rosjanie. W praktyce ten obóz nie przestał działać.

00:00 / 00:00

Fot. J. Sulecki

18 stycznia został ustanowiony Dniem Pamięci Ofiar obu Totalitaryzmów przez Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Fot. J. Sulecki

Autor: M. Lewiński/J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski

Więcej w Działdowo, obóz koncentracyjny, uroczystości, totalitaryzm, upamiętnienie, KL Soldau
Marznące opady. Wydano alert dla trzech powiatów

W trzech powiatach województwa warmińsko-mazurskiego będzie ślisko. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie przed marznącymi opadami. Obowiązywać będzie od soboty wieczorem do niedzieli rano. Ostrzeżenie wydano dla zachodnich...

Zamknij
RadioOlsztynTV