Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 32 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Dzień bez Toreb Foliowych. „W oceanach będzie więcej plastiku niż ryb”

Szacuje się, że każdego roku na świecie zużywamy 500 miliardów foliówek. Korzystamy z nich średnio około 20 minut. Statystyczny Polak rocznie korzysta z ponad 400 takich foliówek.

Proces rozkładu foliowej torebki może trwać od 100 nawet do 500 lat. Chcąc zachęcić nas do zmian nawyków i sięgania po siatki wielokrotnego użytku, od kilku lat, 3 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień bez Toreb Foliowych.

Zmiana nawyków, to przede wszystkim miej plastiku trafiającego do środowiska naturalnego.

Z raportu Programu Środowiskowego ONZ wynika, że do 2050 roku w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. W niedawno przeprowadzonym badaniu wskazywaliśmy na to, że problem plastiku jest wszechogarniający. Jednym z najczęściej zauważanych odpadów jest plastik: plastikowe butelki, worki i torby plastikowe. Znajdziemy je na ulicach miast, nad rzekami, jeziorami i w górach

– powiedziała ekoedukatorka Izabela Sałamacha z Operacji Czysta Rzeka.

Dlatego tak ważna jest edukacja i działanie na temat korzyści wynikających ze stosowania toreb wielorazowych oraz ograniczenie użycia tych foliowych.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Autor: I. Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w śmieci, ekologia, plastik, foliówki, ekoedukatorka, torebka foliowa
Odpady z Elbląga trafiają do Olsztyna. „Gdyby nie porozumienie, byłyby na składowisku”

Zakład Utylizacji Odpadów podpisał umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej na dostarczanie śmieci do instalacji termicznego ich przekształcania. - Przekazujemy pozostałości z wysortowanych odpadów komunalnych. Rocznie...

Zamknij
RadioOlsztynTV